У вересні 2024 року відбулася церемонія вручення 5-ї Національної кінопремії «Золота дзиґа». Зокрема, старший науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України член-кореспондент Національної академії мистецтв України Сергій Тримбач удостоєний цієї нагороди з формулюванням «за внесок у розвиток українського кінематографа». Нагадаємо, українську Національну кінопремію «Золота дзиґа» заснували 2017 року, вона є аналогом американського «Оскара». Нагороду щороку присуджує Українська кіноакадемія за професійні досягнення у розвитку українського кінематографа.
Сергій Тримбач зі своєю нагородою. Фото Сергія Борденюка |
Сергій Тримбач є одним із провідних українських кінознавців, істориків кіно, кінокритиків. В його активі чимало книжок з історії українського кіно, зокрема:
- «Олександр Довженко: Загибель богів. Ідентифікація автора в національному часопросторі» (2007), удостоєна Державної премії України імені Олександра Довженка;
- «Історія українського кіно», том 2 (2016; Сергій Тримбач – науковий редактор, один із співавторів);
- «Історія українського кіно», том 3 («Олександр Довженко») (2021; Сергій Тримбач – автор тому);
- «Кіно, народжене Україною» (2019);
- «Іван Миколайчук. Містерії долі» (2021, 2023);
- «Богдан Ступка. Метаморфози» (2022);
• «Олександр Довженко: Між тоталітаризмом і національною ідеєю. Енциклопедичний словник» (2023; Сергій Тримбач – відповідальний редактор і один з авторів видання).
Науковець є також автором понад 3 тисяч статей, рецензій, есе в українській та іноземній періодиці, сценаріїв 15 неігрових кінострічок, телепрограм, присвячених мистецтву кіно. У 2009–2016 роках очолював Національну спілку кінематографістів України. Радимо ознайомитися, наприклад, із
текстом виступу Сергія Тримбача на одному із засідань Президії НАН України, а також його
лекцією про Олександра Довженка.
Щиро вітаємо колегу з високим визнанням і зичимо йому довгих літ, наснаги і нових здобутків!
За інформацією Інституту мистецтвознавства, фольклористики
та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України