4 жовтня 2024 року в Києві у гібридному форматі (офлайн і онлайн) відбулися події, знакові для України та країн Східного партнерства, – презентація проєкту «EU4ClimateResilience» і національна конференція «PROGRESS: Сприяння готовності до Зеленого курсу в країнах Східного партнерства», до яких долучилися, зокрема, й науковці Інституту економіки та прогнозування НАН України – установи-співорганізатора конференції. Інститут є членом консорціуму організацій, що реалізують міжнародний проєкт PROGRESS (Promoting Green Deal Readiness in the Eastern Partnership Countries) в Україні разом із Німецьким товариством міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ) й Організацією економічного співробітництва та розвитку (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD). Для реалізації міжнародного проєкту PROGRESS також залучені Європейська бізнес-асоціація Молдови й організація REC Caucasus (Regional Environmental Centre for the Caucasus). У виконанні проєкту PROGRESS беруть участь чимало фахівців Інституту – працівники сектору галузевих ринків і сектору прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків, відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі, відділу грошово-кредитних відносин. Керівником групи експертів від Інституту є провідний науковий співробітник сектору прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків кандидат технічних наук Олександр Дячук.
|
Захід об’єднав понад півтораста провідних науковців, експертів, представників українських і німецьких урядових установ, бізнесу та громадськості для обговорення важливих питань адаптації до кліматичних змін і стійкості до екологічних викликів. Учасники отримали цінні знання про адаптацію до змін клімату в сільському господарстві й секторах переробки агропродукції, зокрема експорту до Європейського Союзу. Особливу увагу було приділено вирощуванню, переробці, зберіганню та транспортуванню продукції плодоягідництва, а також обмінові знаннями про найкращі практики й рішення для впровадження політики і заходів Європейського зеленого курсу в Україні.
Регіональний проєкт PROGRESS, що його фінансує Федеральне міністерство довкілля, охорони природи, атомної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини (Bundesministerium für Umwelt, Naturschutz, nukleare Sicherheit und Verbraucherschutz – BMUV) в межах Міжнародної кліматичної ініціативи (Internationale Klimaschutzinitiative – IKI), орієнтований на підготовку країн Східного партнерства (включно з Україною) до Європейського зеленого курсу. Він спрямований на адаптацію сільського господарства й інших секторів економіки до зміни клімату, нових екологічних вимог. Усе це сприятиме відновленню та сталому розвитку України.
Із вітальними словами до учасників заходу звернулися заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Кирєєва, директор Департаменту міжнародної співпраці та євроінтеграції Міністерства аграрної політики та продовольства України Олексій Пінчук, Тимчасово повірений у справах ЄС в Україні, заступник голови Представництва ЄС в Україні пан Ремі Дюфло, представниця BMUV Леа Бігот і програмна директорка проєкту PROGRESS Мартіна Кольб.
Заступник голови Представництва ЄС в Україні пан Ремі Дюфло |
Справа наліво:керівник групи експертів проєкту PROGRESS від Інституту економіки та прогнозування НАН України, провідний науковий співробітник сектору прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків кандидат технічних наук Олександр Дячук; заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Володимир Когут; ключовий експерт з питань зелених фінансів в проєкті PROGRESS в Україні, завідувач відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук Євген Бублик |
Під час заходу учасникам представили основні завдання та цілі проєкту EU4ClimateResilience, який є частиною проєкту PROGRESS та підтримує країни Східного партнерства у вдосконаленні кліматичної політики для досягнення цілей і завдань щодо пом’якшення наслідків і адаптації відповідно до Паризької угоди та пов’язаних двосторонніх угод із Європейським Союзом. За програмою конференції відбулися також панельні дискусії про адаптацію та стійкість до змін клімату, обговорювались успішні екологічні практики, презентувалися найкращі практики Європейського Союзу для українського садівництва, інструменти і джерела екологічного фінансування, було представлено дорожню карту.
|
У межах панельних дискусій виступили представники партнерів проєкту PROGRESS в Україні – OECD, GIZ й Інституту економіки та прогнозування НАН України. Зокрема, науковці Академії доповіли про: сучасний стан і перспективи виробництва, переробки й експорту продукції плодоягідництва в Україні в умовах зміни клімату; зелене фінансування, зокрема національну політику, в контексті адаптації до кліматичних змін у садівництві та сільському господарстві в Україні; напрями вдосконалення нормативно-правової бази України з огляду на інтеграцію до Європейського Союзу та спільну реалізацію Європейського зеленого курсу.
Панельна дискусія за участі науковців Інституту економіки та прогнозування НАН України |
Від українського офісу GIZ виступили, зокрема, керівник проєкту PROGRESS в Україні Дмитро Березовський, який розповів про обрані ланцюжки доданої вартості садівництва, їхній SWOT-аналіз і напрями державного втручання, необхідного для посилення спроможності плодоягідництва протистояти зміні клімату, а також радник проєкту PROGRESS в Україні Артем Садомов, який представив оцінку потреб і напрями розбудови навчального потенціалу для представників галузі, зокрема закладів вищої освіти і наукових установ.
Старший програмний менеджер OECD виступили Кшиштоф Міхалак зосередився на поточній кліматичній та екологічній політиках країн-учасниць OECD і наголосив на необхідності наближення відповідних українських політик до стандартів ЄС і OECD. Аналітикині OECD з питань політики та фінансів Ольга Ольсон й Ізабелла Нойвег представили доповіді про незаконне використання пестицидів у світі, страхування в сільському господарстві та деякі інструменти і джерела «зеленого» фінансування у країнах ЄС і OECD.
Керівник групи експертів від Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидат технічних наук Олександр Дячук у своїй доповіді проаналізував вирощування плодів, ягід, горіхів в Україні, концентрацію їхнього виробництва, обсяги переробки та структуру експорту плодів і ягід. Науковець виокремив виклики для вирощування, переробки й експорту продукції плодоягідництва, пов’язані передусім із повномасштабною агресією росії проти України. Серед них: руйнація енергетичної та виробничої інфраструктури, проблеми з логістикою, дефіцит робочої сили. Крім того, Олександр Дячук торкнувся аспектів гендерної рівності серед керівництва плодово-ягідних компаній в Україні та поділився рекомендаціями з цього питання.
Кандидат технічних наук Олександр Дячук |
Практичні аспекти участі держави, банків і міжнародних фінансових організацій у зеленому фінансуванні в Україні розкрив у своїй доповіді ключовий експерт з питань зелених фінансів в проєкті PROGRESS в Україні, завідувач відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук Євген Бублик. Учений також окреслив основні виклики на ринку капіталу, зокрема відсутність акредитованих зовнішніх верифікаторів «зелених» облігацій в Україні.
Доктор економічних наук Євген Бублик |
Ключова експертка з питань політики в проєкті PROGRESS в Україні, завідувачка відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук, професор Олена Шубравська порівняла нормативно-правові бази України та Європейського Союзу в контексті Європейського зеленого курсу. В своїй доповіді науковиця відзначила нагадала про унормовані в ЄС регламенти щодо декарбонізації сільського господарства та його адаптації до змін клімату, а також розповіла, які закони, програми і стратегії діють в Україні, а які ще належить розробити чи впровадити.
Доктор економічних наук, професор Олена Шубравська |
Державній політиці зеленого фінансування в Україні присвячувалася доповідь старшої експертки із зелених фінансів в проєкті PROGRESS в Україні, старшого наукового співробітника відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидата економічних наук Юлії Шаповал. Вона відзначила кроки Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку й Національного банку України для розвитку зелених фінансових інструментів і привернула увагу до європейського досвіду розбудови інфраструктури зеленого фінансування, а саме – до ролі зеленої таксономії (переліку видів діяльності, що сприяють сталому розвитку).
Кандидат економічних наук Юлія Шаповал |
Доктор економічних наук, професор Олена Шубравська і кандидат економічних наук Юлія Шаповал |
До панельних дискусій долучилися таокж представники місцевого самоврядування (зокрема перший заступник голови Черкаської обласної ради Роман Сущенко і заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Володимир Когут), освітніх закладів і наукових установ (зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету біоресурсів і природокористування України академік Національної академії аграрних наук України (НААН) Сергій Кваша та заступниця директора Інституту захисту рослин НААН доктор сільськогосподарських наук Ганна Ткаленко), фінансових організацій (зокрема керівниця Регіонального центру Східної Європи Європейського інвестиційного банку Крістіна Мікулова), українських фінансових організацій, спеціалізованих асоціацій, дорадчих служб, консалтингових компаній, різноманітних неурядових організацій у сфері боротьби зі зміною клімату й адаптації до неї тощо.
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України
Фото: PROGRESS Project