Про стан фінансування вітчизняної наукової сфери й, зокрема, космічних досліджень, а також про викладання фізики й астрономії в українських середніх загальноосвітніх навчальних закладах розповів в ефірі передачі «Громадська хвиля» радіостанції «Громадське радіо» директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, член Президії НАН України, голова Науково-видавничої ради НАН України, президент Української астрономічної асоціації академік Ярослав Яцків.
 |
Як наголосив учений, наука ніколи не була серед державних пріоритетів України. Витрати на наукову сферу в нашій країні на кількість населення сьогодні менші не лише ніж у Європі, а й навіть ніж у Республіці Чад. Крім того, за роки незалежності втрачено значну кількість виробництв. З огляду на це, більше половини активного населення України емігрувало – в першу чергу, до країн ЄС. Надію на поліпшення ситуації та збереження й примноження наукового потенціалу могли б дати ефективна організація освітнього процесу в середній і вищій школі та створення умов для професійної самореалізації висококваліфікованих фахівців. На думку Я. Яцківа, освітня підготовка молодого покоління є вкрай важливою. Адже якщо її не забезпечувати, Україна далі втрачатиме науковців (передусім фізиків і математиків), інженерів, виробничників і представників інших необхідних економіці та суспільству спеціальностей.
Академік Я. Яцків також висловив свій погляд з приводу освітньої реформи, яка триває нині в Україні, та планів щодо об’єднання деяких навчальних дисциплін. Він, зокрема, розповів, що астрономію як окрему навчальну дисципліну запроваджено в українських школах 2001 року – на той час це була досить прогресивна новація, яка ретельно готувалася. Тому, як вважає учений, запропоноване тепер об’єднання, наприклад, фізики й астрономії потребує насамперед укладання відповідних підручників, які органічно синтезували б ці дві дисципліни. Інакше на вчителів буде покладено надмірне навантаження й додаткову відповідальність. «… якщо ти не знаєш фізики, ти не знаєш нічого – ані як працює радіо, ані як здійснюється рух у просторі й часі. Фізика – це фундаментальна, базова дисципліна. Астрономія ж дає уявлення про світобудову, розуміння свого місця у світі», – підкреслив академік і додав: дослідження Всесвіту розвиваються настільки швидко, що не можна користуватися підручниками, укладеними раніше, бо вони стрімко застарівають – з’являються нові досягнення і виникає потреба пояснити, наприклад, багато важливих речей, зокрема, темну матерію й темну енергію, гравітаційні хвилі тощо.
Ярослав Яцків також зауважив, що в поточному році фінансування космічної діяльності в Україні становить близько 30 млн. грн, яких украй недостатньо. Ба більше, зростання видатків на ці потреби не передбачається й надалі. «Створення будь-якого космічного апарата коштує доволі дорого. Але космічні дослідження – це мультиплікатор розвитку економіки, знань, промисловості», – підкреслює вчений.
Більше дивіться та слухайте за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=cNLuTlKdurA