Афіша конференції |
15–17 вересня 2017 року в с. Хрінники (Демидівський район, Рівненська область) тривала Міжнародна наукова конференція «Археологія Волині. Господарство. Ремесло. Культ», організована Інститутом археології НАН України з трьома основними цілями – для підбиття підсумків роботи Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України за 25-річний період (визначення здобутків і окреслення перспектив подальших досліджень), вшанування пам’яті засновника та першого керівника цієї експедиції доктора історичних наук Деонізія (Дениса) Никодимовича Козака (1944–2014), а також для започаткування спеціального наукового заходу, присвяченого проблемам археології Волині. Зібрання відбулося за сприяння Демидівської районної державної адміністрації (голова – Б.М. Левшенюк) і Демидівської районної ради (голова – С.І. Радченко). Допомогу у проведенні конференції надали Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України та Державне підприємство «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України».
Доктор історичних наук Денис Никодимович Козак (1944–2014) |
Археологічні дослідження на узбережжі Хрінницького водосховища проводяться вже 25 років. Починаючи з 1993 року їх систематично здійснює Волинська археологічна експедиція Інституту археології НАН України. Незмінним керівником експедиції впродовж понад 20 років залишався знаний в Україні та за кордоном археолог, видатний дослідник минулого Волині й Подністров’я, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, член-кореспондент Німецької академії наук, заступник директора Інституту археології НАН України та завідувач відділу археології ранніх слов’ян цієї ж академічної установи доктор історичних наук, професор Д.Н. Козак. Він присвятив свою наукову діяльність вивченню давнього населення, що проживало на території Волині від доби бронзи до Середньовіччя. Декілька поколінь учнів і студентів Д.Н. Козака з теплотою і захопленням згадують його лекції та археологічну практику. На превеликий жаль, 2014 року вчений пішов із життя. Колеги та друзі вирішили вшанувати його пам’ять, провівши наукову конференцію.
Наукові видання, підготовлені за підсумками роботи Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України |
У роботі конференції взяли участь понад 50 науковців – як вітчизняних (із Києва, Луцька, Рівного, Дубна, Львова, Тернополя, Харкова, Боремля), так і зарубіжних (із Мінська й Берліна), що засвідчило значний інтерес до археологічних пам’яток навколо Хрінницького водосховища та до археології Волині в цілому. До зібрання долучилися й працівники відділу культури та туризму і відділу освіти, молоді та спорту Демидівської районної державної адміністрації, які презентували інформаційні матеріали про свій край, зокрема буклети «Демидівщина туристична». Крім того, в залі були присутні місцеві жителі, які вже не один сезон всіляко допомагають науковцям під час польових досліджень. Чудовий плакат зі світлинами, зробленими під час розкопок, продемонстрували учні демидівської школи-ліцею, які під керівництвом своїх учителів вже кілька років беруть участь у роботі експедиції.
Учениці демидівської школи-ліцею поряд із плакатом на честь 25-річчя діяльності Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України |
Вітальним словом до учасників і гостей конференцію відкрив директор Інституту археології НАН України член-кореспондент НАН України В.П. Чабай. Присутніх привітали також завідувач відділу археології ранніх слов’ян та регіональних польових досліджень Інституту археології НАН України кандидат історичних наук О.В. Петраускас, голова Демидівської районної державної адміністрації Б.М. Левшенюк і заступник голови Демидівської районної ради В.В. Конський.
Вітальне слово директора Інституту археології НАН України члена-кореспондента НАН України В.П. Чабая |
Виступає кандидат історичних наук О.В. Петраускас |
Перший день конференції присвячувався спогадам про Д.Н. Козака, а також обговоренню початкового періоду роботи Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України. Наступного дня відбулася сесія, під час якої виголошувалися наукові доповіді з тем, що безпосередньо чи опосередковано стосувалися археологічних досліджень на території Волині (хронологічно – періоду від кам’яної доби до Середньовіччя, географічно – широких територіальних зв’язків давнього населення Волині з іншими регіонами). Доповіді викликали великий інтерес і продовжувалися жвавими дискусіями. Третього дня учасники заходу вирушили на екскурсію до археологічної пам’ятки в урочищі Шанків Яр – багатошарового поселення, досліджуваного впродовж уже чверті століття.
Екскурсія до урочища Шанків Яр |
За результатами конференції заплановано опублікувати збірку наукових праць.
P.S. Відеосюжет про конференцію, продемонстрований місцевим телеканалом РТБ («Рівненське телебачення»), можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=af3Ui5UCTRY.
За інформацією Інституту археології НАН України