Із 11 по 14 жовтня 2017 року на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченко відбулася ХІ Міжнародна конференція «Моніторинг геологічних процесів та екологічного стану середовища», організована за участі Центру менеджменту та маркетингу в галузі наук про Землю (ЦММ) Інституту геологічних наук (ІГН) НАН України.
До заходу долучилися 145 фахівців, із яких 21 – співробітники Національної академії наук України. Іноземні учасники представляли Британську геологічну службу (BGS), Європейську асоціацію геовчених та інженерів (EAGE), Інститут геотехніки Університету природних ресурсів і наук про життя (Австрія), Ставангерський університет (Норвегія), компанію GuidelineGeo ABEM&MALA (Швеція) та Центр геофізичного моніторингу НАН Білорусі.
Конференція присвячувалася питанням моніторингу геологічного середовища.
Напередодні заходу, 11 жовтня 2017 року, учасники взяли учать у польовій екскурсії до Чорнобильської зони відчуження та відвідали Державне спеціалізоване підприємство «Екоцентр», про роботу якого їм розповів директор цього підприємства С.І. Кірєєв, а також оглядовий майданчик об’єкту «Укриття» й м. Прип’ять.
Учасники конференції на території Чорнобильської зони відчуження |
12 жовтня 2017 року на урочистому відкритті конференції з вітальними словами до присутніх звернулися голова програмного комітету конференції, завідувач кафедри геофізики Навчально-наукового інституту (ННІ) «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор геологічних наук, професор Сергій Вижва, директор ННЦ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор геологічних наук, професор Володимир Михайлов, голова відділення приповерхневої геофізики EAGE, провідний дослідник BGS Олівер Курас, член програмного комітету конференції, президент київського місцевого осередку EAGE (EAGE Kyiv Local Chapter), директор ЦММ ІГН НАН України член-кореспондент НАН України Микола Якимчук.
Відкриття конференції. Виступає голова програмного комітету конференції С. Вижва |
Вітальне слово члена-кореспондента НАН України М. Якимчука |
Від Відділення наук про Землю НАН України учасників конференції привітав заступник академіка-секретаря цього відділення, заступник директора Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Кендзера. Від Національної академії наук Білорусії виступив директор Центру геофізичного моніторингу НАН Білорусі доктор фізико-математичних наук Аркадій Аронов.
Вітальне слово члена-кореспондента НАН України О. Кендзери |
Того ж дня, під час пленарного засідання, було заслухано такі доповіді:
– «Геоелектричний моніторинг на ядерному об’єкті «Селлафілд» (Велика Британія)» (доповідач ‒ О. Курас, BGS);
– «Багатомасштабне моделювання зсувів та селей» (Вей Ву, Інститут геотехніки Університету природних ресурсів і наук про життя);
– «Регіональне та локальне прогнозування зсувних і селевих процесів та оцінка їх впливу на інфраструктурні об’єкти» (О. Іванік, В. Шевчук і М. Лавренюк, ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка);
– «Сланцеві поклади: американська нафтова і газова революція» (П. Надо, Ставангерський університет).
Учасники пленарного засідання конференції |
По завершенні пленарного засідання роботу конференції було продовжено в межах секцій – за напрямами: «Моніторинг і моделювання небезпечних геологічних процесів та нові технології для запобігання та мінімізації ризиків», «Радіоекологія та проблеми утилізації радіоактивних відходів», «Сучасні технології геофізичного моніторингу», «Геофізика в інженерній геології, ґрунтознавстві, археології».
13 жовтня 2017 року захід працював у форматі секційних і постерних сесій.
Упродовж двох днів роботи конференції було виголошено 65 доповідей за вищезазначеною тематикою. Слід зауважити, що участь у цьому заході дала вітчизняним науковцям змогу не лише представити свої розробки, а й удоступнити інформацію про них у світовому інформаційному просторі: тези доповідей розміщено в електронній бібліотеці EarthDoc.org, що індексується системою Scopus.
Уранці 13 жовтня 2017 року відбувся також семінар «Вирішення проблем інженерної геології, гідрогеології та геології, включаючи картування зсувів з основним обладнанням Guideline Geo product» із реальною демонстрацією роботи обладнання.
Польова демонстрація обладнання для учасників семінару |
Насамкінець учасники й організатори конференції відзначили велику роль EAGE (особливо її київського місцевого осередку) і Всеукраїнської асоціації геоінформатики в проведенні заходу.
Програму й рішення конференції, фотозвіт та іншу додаткову інформацію розміщено на сайті: http://geol.in.ua/.
За інформацією ЦММ ІГН НАН України