У своїх інтерв’ю щоденній всеукраїнській газеті «День» та Інтернет-виданню «Space Ukraine» директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, член Президії НАН України академік Ярослав Степанович Яцків розповів про необхідність посилення державної підтримки вітчизняної наукової сфери, загрозу інтелектуальної деградації нашого суспільства та втрати національного інтелектуального потенціалу, проблему «відпливу мізків» і зв’язки з українською діаспорою (зокрема науковою), про здобутки українських учених у галузі космічних досліджень та проблеми цього напряму наукової діяльності в нашій країні, а також про засновника Національної академії наук України гетьмана Павла Скоропадського.
«…якщо держава претендує на звання великої чи бодай такої, котра відіграє помітну роль у розвитку цивілізації, – вона повинна розвивати науку. Є держави, для яких підтримка науки є справою більш прагматичною: підвищувати якість продукції, її конкурентоспроможність. Хоч який би шлях ми вибирали — чи перший (прагнути стати великою науковою державою), чи другий (наслідувати нашу попередню Академію наук ще радянських часів, яка була в ті часи флагманом не стільки фундаментальної, скільки особливо прикладної науки), — треба передовсім визначитися. Бездіяльність згубна. <…> Нам же, вченим, треба всюди щосили переконувати людей: держава, яка залишиться суто сировинною, аграрною, без доданої вартості, ніколи не матиме перспектив у сучасному жорсткому конкурентному світі», – стверджує академік. За його словами, в українського суспільства, як і у влади, поки що відсутнє чітке розуміння необхідності розвитку науки та розуміння прямого взаємозв’язку між науковими досягненнями і прогресом людства й процвітанням кожної окремої країни. Тому вчені, не отримуючи належної підтримки на Батьківщині, нерідко змушені шукати кращої долі деінде. Процес так званого «відпливу мізків» з України триває вже не перше десятиліття, але з погіршенням фінансування науки та матеріально-технічного забезпечення досліджень продовжує набирати обертів: «Це є втратою інтелектуального наукового пріоритету (а в сучасному світі інтелектуальний ресурс є незрівнянно важливішим за ресурс енергетичний, військовий або фінансовий) і загрозою національній безпеці».
У галузі космічних досліджень справи не кращі, ніж в інших наукових напрямах, – говорить Я.С. Яцків. Хоча саме збереження найкращих напрацювань у цій галузі все ще дає Україні право називатися космічною державою. Без космічних досліджень не обійтися ані сільському господарству, ані обороні. Крім того, зараз реалізуються вітчизняні космічні проекти, спрямовані, зокрема, на вивчення іоносфери й аерозолю в атмосфері. Активно й плідно працюють українські астрономи й астрофізики. «Зараз ми входимо в четвірку країн світу, які мають можливості для розробки ракет-носіїв. Ракети типу «Циклон» і «Зеніт». <…> …Україна мала великий потенціал щодо ракетобудування і зберегла це до сьогодні. Україна і досі входить до десятки лідерів за можливостями ракетних пусків. І ми не маємо права втратити цей пріоритет», – наголошує академік Я.С. Яцків.
Більше дізнавайтеся з повних текстів публікацій:
https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/bezdiyalnist-zgubna
https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo-intervyu/revolyuciyi-ne-tvoryat-derzhavu-vony-tvoryat-zminu-vlady
http://spaceukraine.com/ua/2017/10/04/yaroslav-yatskiv-space-is-not-a-fantasy-its-our-future/