Президія НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 22 травня 2018 року на 72 році життя перестало битися серце визначного українського ученого-археолога, заступника директора Інституту археології НАН України, члена-кореспондента НАН України
ГЛІБА ЮРІЙОВИЧА ІВАКІНА.
Г. Івакін народився 30 січня 1947 року в місті Києві в сім’ї службовця. Талановита і обдарована людина, він після закінчення історичного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка з перших кроків у науці проявив себе як новатор і спеціаліст найвищої кваліфікації.
З 1974 року вся його професійна наукова діяльність пов’язана з Інститутом археології НАН України, в якому він здобув ступені кандидата (1985) і доктора (1997) історичних наук. У 2009 році його було обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України.
Г.Ю. Івакін є відомим дослідником історії та археології Давньої Русі та середньовічної України. Його наукові інтереси охоплювали практично всі напрями археологічних та історичних досліджень середньовічного Києва. Гліб Юрійович одним із перших звернув увагу на необхідність археологічного дослідження одного з «темних» періодів історії України – післямонгольських часів. Під його керівництвом архітектурно-археологічна експедиція, яку він очолював з 1996 року, здійснила низку масштабних археологічних досліджень – розкопки церкви Успіння Богородиці Пирогощі, Михайлівського Золотоверхого монастиря, Печерського монастиря з Успенським собором та трапезною ХІІ ст., території Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» та Десятинної церкви – першого кам’яного собору Давньої Русі. Ці дослідження не лише дозволили істотно переглянути методику археологічних досліджень визначних архітектурних пам’яток, по-новому побачити історію їх формування, але й значно збагатили фондові колекції українських музеїв.
Творчий доробок Г.Ю. Івакіна добре відомий ученим і спеціалістам в галузі археології багатьох зарубіжних країн. Його перу належить понад 200 наукових праць, серед яких ряд індивідуальних та колективних монографій.
Водночас з науковою роботою Гліб Юрійович завжди приділяв велику увагу питанням професійної підготовки молодих кадрів. Серед його учнів чимало кандидатів і докторів історичних наук – відомих фахівців з давньої слов’янської історії та археології, які успішно працюють в науково-дослідних закладах України та зарубіжних країн.
За наукові досягнення йому присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки (1983) та Державну премію України в галузі науки і техніки (2002).
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним та близьким
Гліба Юрійовича та колективу Інституту археології НАН України.
Світла пам'ять про Гліба Юрійовича Івакіна – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, відданого патріота України назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним!
Президія Національної академії наук України
Відділення історії, філософії та права НАН України