Про особливості вивчення комах журналові «Країна» (№31 (434), 16 серпня 2018 року) розповів учений-ентомолог, старший науковий співробітник відділу систематики ентомофагів та екологічних основ біометоду Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН Украни кандидат біологічних наук Віктор Фурсов.
«У світі є майже мільйон видів комах. Жодному спеціалісту життя не вистачить вивчити всіх. Щодня вчені описують нові види. Ентомологія їх систематизує, досліджує поведінку та спосіб життя. Ця наука поділяється на кілька розділів: сільськогосподарська, лісова, паразитарна й судово-медична, – говорить науковець. – Основний робочий інструмент ентомолога – сачок. Щоб спіймати комах, ним треба «косити» – зачіпати гілки, листя, траву. <…> Дрібних комах учені ловлять за допомогою жовтих тарілочок – ті сприймають їх за квітку. У посудину наливають води, додають краплю шампуню і сіль – щоб розчин не псувався. Воду з комахами відфільтровують крізь сачок, промивають і фіксують у спирті. Потім досліджують під мікроскопом. <…> У комах можна повчитися самопожертви, наполегливості й цілеспрямованості».
Об’єктом дослідження Віктора Фурсова є їздці – дрібні паразитичні комахи: «Нагадують осу. Заражають «хазяїна» – паралізують і відкладають яйце ззовні чи всередині. Їздці знищують, наприклад, гусінь, яка шкодить сільськогосподарським культурам. <…> Мої улюблені – водні їздці. Живуть у незвичному для комах-паразитів місці. Плавають за допомогою ніжок і крилець – цим нагадують пінгвінів. Знайшов їх навіть у Мексиці в невеликій річці, обабіч якої росли сосни, пальми й кактуси».
Про те, як науковці дають назви нововідкритим видам, як це – бути ентомологом в Україні, а також про британське стажування Віктора Фурсова та його участь у створенні науково-популярного фільму для BBC дізнавайтеся за посиланням:
https://gazeta.ua/articles/people-and-things-journal/_u-cikadi-ye-parazitichna-komaha-yaka-grize-yiyi-zhivcem/853605