20 грудня 2018 року в Інституті фізіології імені О.О. Богомольця НАН України у Києві відбулася восьма церемонія нагородження Премією Фонду Платона Костюка Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) в США.
Цією премією нагороджуються вчені, які нещодавно захистили дисертацію на здобуття ступеня кандидата наук у галузі біомедичних досліджень і продовжують працювати в Україні. Щорічну нагороду заснували учні всесвітньо відомого українського нейрофізіолога академіка Платона Костюка (1924 – 2010) на вшанування пам’яті свого вчителя. Науковці, які працюють у різних країнах світу, збирають гроші й проводять незалежне оцінювання заявок від своїх молодих колег, які займаються наукою в Україні. Від 2015 року нагляд та юридичне супроводження Фонду Костюка здійснює НТШ в США.
Цьогоріч журі обрало трьох фіналістів премії, які виступили з короткими доповідями під час церемонії.
Старший науковий співробітник відділу нейронних мереж Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Ганна Думанська досліджує електричні сигнали в сітківці щурів. Вона створила у чашці Петрі модель нервової мережі, що відповідає за обробку зорової інформації.
Молодший науковий співробітник відділу молекулярної біофізики Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Володимир Кротов дослідив роботу нервових клітин у важкодоступному для вимірювань внутрішньому клітинному шарі спинного мозку. Таке детальне дослідження цих клітин було проведено вперше в світі.
Старший науковий співробітник відділу білкової інженерії та біоінформатики Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидат біологічних наук Олександр Савицький розповів про створену за його участі комп’ютерну обчислювальну систему, що дає змогу дуже точно моделювати молекули білків і зміни в їхній формі внаслідок генетичних мутацій.
Переможцем конкурсу став кандидат біологічних наук Володимир Кротов: на додачу до пам’ятного диплома він отримав грошову премію – 30 тис. грн.
Цьогоріч до приватних пожертв уперше додалися гроші від двох українських компаній. Організатори премії зі США сподіваються, що невдовзі сума на рахунку НТШ дозволить їм розширити допомогу українським науковцям. Підтримати ініціативу Фонду Костюка може кожен охочий на його сайті або на сайті НТШ.
Фіналісти й організатори конкурсу.Зліва направо: організатор конкурсу, завідувач відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України доктор біологічних наук, професор Нана Войтенко, фіналіст конкурсу кандидат біологічних наук Ганна Думанська, переможець конкурсу кандидат біологічних наук Володимир Кротов, директор Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України академік Олег Кришталь, фіналіст конкурсу кандидат біологічних наук Олександр Савицький
|
За інформацією Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України