У березні цього року в Міністерстві екології та природних ресурсів України затвердили План дій щодо збереження чорного лелеки (Ciconia nigra L.) в Україні. Створення документу ініціювали орнітологи Державного природознавчого музею НАН України та Західноукраїнського орнітологічного товариства. Вони ж є основними виконавцями разом із Державним агентством лісових ресурсів України й обласними державними адміністраціями.
Як розповів у інтерв’ю журналістам щоденної всеукраїнської газети «День» старший науковий співробітник Державного природознавчого музею НАН України кандидат біологічних наук Андрій Бокотей, міністерський план дій базується на дослідженнях, які проводили орнітологи у співпраці з міжнародним фондом «Ciconia» (Князівство Ліхтенштейн) упродовж 13 років. За словами вченого, чорний лелека — птах доволі таємничий, але багаторічні спостереження розкрили чимало секретів, тож тепер легше будувати програму його охорони.
Передусім цей план передбачає моніторинг місць гніздування, облаштування штучних гнізд, оптимізацію лісокористування, а також розведення птаха в неволі. Де живуть лелеки на Поліссі, вчені вже знають, а от відшукати лелечі гнізда у Карпатському регіоні збираються якраз у межах затвердженого плану.
Заодно передбачається впровадження заходів для збереження популяції птахів. Частину з них орнітологи вже здійснюють. Приміром, встановлюють штучні платформи там, де зафіксовано випадки падіння гнізд. Поліпшують також гідрологічний режим біля місць гніздування. Через зміни клімату останніми роками пересихають неглибокі потічки, а це — основне місце поживи для чорних лелек. Тож природоохоронці викопують невеликі канавки біля лелечих гнізд.
Крім цього, дослідники встановлюють фотопастки у гніздах чорних лелек, щоб простежити перебіг їхнього гніздового періоду й виявити небезпеки для пташенят. Ці роботи продовжаться й надалі.
Та головне — міністерський проект зменшує охоронні зони довкола лелечих гнізд із тисячі метрів у радіусі до 500 метрів. Орнітологи коментують, що такі великі охоронні зони, як раніше, ніде у світі не практикуються.
«План дій з охорони чорного лелеки — це перший державний документ. Раніше було декілька таких планів, але вони не пройшли всі законодавчі етапи, — додає Андрій Бокотей. — Тепер проторований шлях для інших 57 видів червонокнижних птахів. Для них просто необхідні подібні плани дій, адже це велика наукова праця, в якій детально розписана поведінка, біологія виду, негативні фактори, що впливають на цей вид, і заходи для збереження популяції».
Джерело: газета «День», №69, 2019 р.
Про реалізацію проекту зі збереження чорного лелеки (Ciconia nigra L.) в Україні у попередні роки можна прочитати в одному з наших попередніх матеріалів: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/News/Pages/View.aspx?MessageID=4121