27 вересня 2019 року в Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова (м. Миколаїв) у рамках Х Міжнародної науково-технічної конференції «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» відбувся круглий стіл «Проблеми створення науково-дослідного флоту України».
Питання про перспективи розроблення ескізного проєкту українського дослідного океанографічного судна нового покоління обговорювалось у липні 2019 року в Києві на нараді, проведеній керівництвом Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України з метою реалізації положень Морської доктрини України на період до 2035 року.
Для участі в обговоренні зазначеного питання було запрошено представників Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (НУК), а також державної установи «Держгідрографія» Державної служби морського та річкового транспорту України (ДУ «Держгідрографія»), Наукового гідрофізичного центру НАН України та Благодійної організації «Морський благодійний фонд».
За підсумками наради було схвалено пропозицію учасників про необхідність ініціювання пілотного науково-технічного проєкту «Науково-технічна розробка ескізного проєкту багатофункціонального океанографічного дослідного судна». Першим кроком на шляху здійснення зазначеного проєкту і став зазначений круглий стіл.
Участь у його роботі взяли представники Кораблебудівного навчально-наукового інституту НУК (зокрема, магістри та викладачі відповідних спеціальностей навчання), а також ДУ «Держгідрографія», Наукового гідрофізичного центру НАН України, Міжвідомчої координаційної ради, Клайпедського університету (Литва) та ін.
Учасники круглого столу обговорюють питання про розроблення загальних вимог до конструкції, архітектури і оснащення українського багатофункціонального океанографічного дослідного судна нового покоління для його експлуатації в Азово-Чорноморському басейні |
За рекомендацією керівництва Міжвідомчої координаційної ради учасники круглого столу приділили особливу увагу обговоренню питання про розроблення загальних вимог до конструкції, архітектури й оснащення багатофункціонального океанографічного дослідного судна нового покоління для його експлуатації в Азово-Чорноморському басейні з урахуванням наявних науково-технічних завдань із океанографічного та гідрографічного вивчення морського середовища Азово-Чорноморського басейну, а також специфіки створення комплексу суднових науково-дослідних лабораторій (за модульним принципом) для судна зазначеного типу.
Під час підготовки до проведення круглого столу (зліва направо):модератор круглого столу, завідувач кафедри теорії та проєктування суден Кораблебудівного навчально-наукового інституту НУК доктор технічних наук, професор В.О. Нєкрасов, голова Секції кораблебудування Міжвідомчої координаційної ради, проректор НУК доктор технічних наук, професор В.С. Блінцов і заступник голови Міжвідомчої координаційної ради член-кореспондент НАН України О.А. Щипцов уточнюють порядок організації обговорення проблеми створення науково-дослідного флоту України |
Зокрема, учасники круглого столу обговорили конструкційні особливості науково-дослідницького судна «Мінтіс» Клайпедського університету (Литва) і розглянули його як приклад сучасного океанографічного дослідного судна.
Учасники круглого столу: ректор НУК професор Є.І. Трушляков і декан факультету морських технологій і природничих наук Клайпедського університету професор Ріма Міцкевічієне |
Варто зазначити, що відповідно до положень Договору про співробітництво між Національною академією наук України та Литовською академією наук і на запрошення литовської сторони в період з 8 по 12 лютого 2016 року в столиці Литовської Республіки місті Вільнюсі відбулися консультативні зустрічі представників Національної академії наук України та Литовської академії наук із метою обговорення стану та перспектив наукового співробітництва в галузі морських наук і технологій. Українську делегацію очолював віцепрезидент Національної академії наук України академік А.Г. Загородній. На запрошення литовської сторони члени делегації НАН України відвідали Клайпедський суднобудівний завод, Клайпедський університет, оглянули науково-дослідне судно «Мінтіс» і високо оцінили його технічні характеристики, а також можливості суднового наукового обладнання (докладніша інформація про це доступна за посиланням: http://vnz.org.ua/novyny/podiyi/8955-delegatsija-nan-ukrayiny-vzjala-uchast-u-konsultatyvnyh-zustrichah-iz-predstavnykamy-lytovskoyi-akademiyi-nauk).
Науково-дослідницьке судно «Мінтіс» Клайпедського університету (Литва) |
Голова Міжвідомчої координаційної ради академік В.М. Єремеєв і заступник голови Міжвідомчої координаційної ради доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов оглядають машинне відділення науково-дослідницького судна «Мінтіс» Клайпедського університету (2016 р.) |
Керівництво Кораблебудівного навчально-наукового інституту НУК погодилося на замовлення ДУ «Держгідрографія», Наукового гідрофізичного центру НАН України та Благодійної організації «Морський благодійний фонд» здійснити науково-технічне розроблення ескізного проєкту українського багатофункціонального океанографічного дослідного судна нового покоління для його експлуатації в Азово-Чорноморському басейні з урахуванням досвіду фахівців Клайпедського університету, набутого при проєктуванні й експлуатації науково-дослідницького судна «Мінтіс» (прапор Литви).
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України
Матеріали опублікували: Пресслужба НАН України