 Доктор фізико-математичних наук Катерина Терлецька |
В океанах, морях, озерах існують хвилі, які побачити на власні очі практично неможливо, адже вони прокочуються в товщі води. Саме тому їх назвали внутрішніми. Результати досліджень учених Інституту проблем математичних машин та систем Національної академії наук України показують, що існуванням цих хвиль можна пояснити багато міфів і легенд, у тому числі, таємницю знаменитого чудовиська озера Лох-Несс (Велика Британія).
Про явище внутрішніх хвиль в інтерв’ю журналістам газети “Факти” розповіла вчена й популяризаторка науки, науковий співробітник відділу математичного моделювання морських і річкових систем Інституту проблем математичних машин та систем НАН України доктор фізико-математичних наук Катерина Терлецька.
Дослідниця вивчає динаміку внутрішніх хвиль великих амплітуд і займається чисельним моделюванням стратифікованих течій, які виникають тоді, коли у рідині наявні шари води з різною густиною, що відбувається в усіх природних водоймах.
Відразу скажу, що наша група не ставила перед собою завдання розгадати таємницю лох-неського чудовиська, але вийшло так, що ми вирахували, чому могла виникнути легенда про цю фантастичну істоту, - говорить Катерина Терлецька. - Результати виконаного нами математичного моделювання показують, що в північній частині озера Лох-Несс на поверхні води без видимих причин можуть виникати збурення, схожі на хвилі, які створює човен або інше судно, що пливе. Якщо люди час від часу помічають, що на поверхні озера ні з того ні з сього вода починає розходитися в різні боки, ніби там щось пропливає, то, звичайно ж, виникають чутки про чудовисько.
Вчена переконана, що причиною дивних збурень на поверхні цього озера є взаємодія внутрішніх хвиль, які утворюються в товщі води, зі специфічним рельєфом дна північного краю Лох-Несса. “І ще ось що. В цьому озері є течії, викликані внутрішніми хвилями. Існує версія британських учених про те, що через внутрішні хвилі на межі теплого і холодного шарів води предмети (наприклад, напівзатоплені колоди) можуть пливти під водою проти течії. Уявіть собі: рибалка ловить рибу з човна та бачить, що на глибині декількох метрів проти течії рухається щось значних розмірів. Повернувшись на берег, він стане розповідати, що бачив чудовисько”,- додає дослідниця.
Які легенди й інші загадкові явища можна пояснити внутрішніми хвилями? Хто і за яких обставин відкрив і вперше задокументував це явище? Чим небезпечні внутрішні хвилі для людей? Де народжуються найбільші у Світовому океані внутрішні хвилі? Відповіді на ці й низку інших запитань шукайте в повній версії публікації.
ПОВНА ВЕРСІЯ СТАТТІ