|
У вступі автор зазначає: «Кожна революція оригінальна по-своєму. Проте технологія революційних змін завжди мала одну спільну рису: сили, які визрівали всередині політичного ладу, руйнували його, щоб створити новий. Революція 1989 — 1991 рр., яка покінчила з диктатурою вождів КПРС і спричинила зникнення російсько-радянської імперії, відрізнялася від попередніх тим, що була революцією розпаду. Вона зруйнувала партію, в силовому полі якої перебувала ця імперія, але не створила ні нового соціально-економічного ладу, ні адекватного йому соціально-політичного устрою. Новий суспільно-економічний лад почав визрівати на порожньому місці. Необхідною умовою для його вистигання був розпад ленінської держави-комуни. Процес визрівання мусив зайняти кілька десятиліть. Колишні союзні республіки по-різному розпорядилися цим історичним часом. Щоб зрозуміти, як розпорядилася ним Україна, треба охарактеризувати той спотворений світ «розвинутого соціалізму», в якому проживало від народження останнє покоління радянських людей. І, звичайно, треба з’ясувати причини розпаду ракетно-ядерної наддержави, існуванню якої не загрожували ні зовнішні, ні внутрішні вороги».
Далі Станіслав Кульчицький здійснює аналіз соціально-політичних умов організації Радянського Союзу, передумови розпаду останнього, політичний режим в України у 1990-ті рр., розгортання Помаранчевої революції.
Автор статті підсумовує: «У світлі всього, що трапилося в Україні за півтора десятиліття після Помаранчевої революції, можна стверджувати, що вона мала характер соціального вибуху, нерозривно пов’язаного з Революцією розпаду. Ця електоральна революція не змогла внести вирішальних корективів у формування суспільно-економічного ладу, але відіграла велику роль у подоланні радянської ментальності українського соціуму. Проте очолювані В. Януковичем політичні сили продовжували спиратися на міцну електоральну підтримку східних та південних регіонів країни і використовували всебічну допомогу правлячих кіл Російської Федерації, щоб перекрити Україні шлях до Євросоюзу й НАТО».
Із повним текстом статті можна ознайомитися за посиланнями:
За інформацією газети «День»