"Любарська декларація" ЦДАВО УКРАЇНИ. Ф. 1429. ОП. 2. СПР. 1. АРК. 34 |
Владислав Верстюк відзначає: «Перший Зимовий похід – це партизанський рейд Української армії, який розпочався 6 грудня 1919 року. Він тривав шість місяців, за які українські вояки маршем здолали понад 2500 кілометрів, провели десятки успішних боїв. Восени 1919 р. українське військо змушене було воювати на три фронти: з білими, червоними російськими військами та польською армією. До того додалася жахлива епідемія тифу, яка косила бійців і командирів сотнями і тисячами. Голодні й напівроздягнуті вояки продовжували боротьбу. Армія та державний провід УНР наприкінці листопада опинилися в районі Чорториї на Волині затиснутими з трьох боків червоними, білими та поляками. 2 грудня в Любарі на Волині Директорія та уряд УНР видали відозву з приводу подальшої своєї діяльності. В ній говорилось про необхідність тимчасово перейти "на інші способи боротьби за нашу державність". Майбутнє місце перебування державного осередку не розкривалось, але наголошувалось, що "Правительство не припиняє своєї діяльності і доложить всіх сил, щоб боротьба українського народу за визволення була доведена до успішного кінця". Кінець 1919 – початок 1920 р. був часом політичної невизначеності в Україні. Денікінська влада занепадала, більшовицька лише формувалась. Державні органи УНР розпались на кілька частин. Члени Директорії Андрій Макаренко та Федір Швець були відряджені в Європу. Голова Директорії Симон Петлюра виїхав до Варшави, де знаходилась частина уряду та українська дипломатична місія на чолі з Андрієм Лівицьким, які вели переговори з поляками. Прем'єр Ісак Мазепа з іншою частиною уряду залишились на території України. Порятунок із "трикутника смерті" для армії знайшли в партизанському поході по тилах білих і червоних».
Схема розташування Армії УНР 2-15 грудня 1919 року |
Автор статті описує стратегію командувача Дієвою Армією УНР генерала Михайла Омеляновича-Павленка, передумови ухвалення рішення пробиватися через денікінський фронт на схід, успіхи Української армії.
Учений підсумовує: «Перший Зимовий похід є однією з найуспішніших військових акцій армії УНР. Пам'ятаймо про його героїв».
За інформацією ресурсу «Історична правда»