5 березня 2020 року у конференц-залі Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України відбулась ювілейна сесія Загальних зборів НАН України, присвячена 150-річчю від дня народження всесвітньо відомого вченого в галузі мостобудування та зварювання академіка АН УРСР Євгена Оскаровича Патона (1870-1953).
Зі вступним словом виступив перший віце-президент НАН України академік Антон Наумовець.
«Це людина світової величини, яка зробила величезний внесок в розвиток людської цивілізації тим, що впровадила нові методи зварювання матеріалів у різних конструкціях, у транспортних засобах – завдяки цьому значно пришвидшився науково-технічний прогрес. Якби не було технології, яку він винайшов напередодні війни, – автоматизованого методу зварювання, – невідомо, як би закінчилася війна. 150-річчя від дня його народження – це не лише наше національне свято, свято академіків, а й всього світового потенціалу, людства», – відзначив академік Антон Наумовець.
Про життєвий та творчий шлях видатного вченого Євгена Оскаровича Патона розповів академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України академік Леонід Лобанов.
Про визначну роль Є.О. Патона у житті Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського розповів ректор Київського політеху академік НАН України Михайло Згуровський.
Про суспільне значення творчої спадщини академіка АН УРСР Євгена Оскаровича Патона розповів радник Президії НАН України академік Олексій Онищенко.
Всі виступаючі відзначили винаходи та досягнення Євгена Оскаровича Патона, якими й досі послуговується сучасна наука.
Спогадами про особисті зустрічі з Євгеном Оскаровичем Патоном поділився перший заступник директора Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України академік Сергій Кучук-Яценко.
Він відзначив особисті та людські якості Євгена Оскаровича – цілеспрямованість і наполегливість у досягненні поставленої мети, унікальну працездатність і організованість, принциповість, порядність, ввічливість, стриманість, скромність, й доброзичливість та повагу до всіх. І головне – його захопленість головною справою життя – наукою.
«Це була людина дуже широких поглядів і дуже добре підготовлена у різних галузях знання – не тільки в техніці. Це дуже самоорганізована і дисциплінована людина – він вихований в традиціях вчених минулого століття, які дуже високо цінували свій авторитет, поведінку, правила спілкування – це відчувалося в розмовах. Він дуже уважно прислухався до кожного – від працівника до професора», – відзначив академік Сергій Кучук-Яценко.
Наприкінці урочистого засідання виступив президент Національної академік наук України академік Борис Патон. Він подякував всім присутнім за теплі слова та вшанування пам’яті свого батька – академіка Євгена Оскаровича Патона.
Фото: Прес-служба НАН України