Джерело: picterio.com |
Як створювалася математична модель для прогнозування розвитку пандемії коронавірусної інфекції у нашій країні? Наскільки точними є прогнози від Робочої групи з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні? На якому етапі нині перебуває розвиток пандемії COVID19 у різних регіонах Української держави і чого чекати найближчим часом? На ці запитання в інтерв’ю газеті «Світ» відповів координатор зазначеної Робочої групи, заступник директора Інституту проблем математичних машин і систем НАН України доктор фізико-математичних наук Ігор Бровченко.
«Створюючи математичну модель, звичайно, ми спиралася на світовий досвід. <…> Важливою перевагою SEIR-моделей є можливість моделювання сценаріїв з урахуванням впровадження чи відміни карантину та інших контрзаходів, – пояснює вчений. – Наша модель розраховує балансові відношення основних категорій населення під час епідемії. Таку схему можна нарощувати з допомогою введення додаткових компартментів, вона дуже гнучка і може адаптуватись до специфічних особливостей різних інфекційних хвороб і взагалі може бути першим кроком до створення моделюючого інструментарію національного і регіонального рівнів, використовуватися для оперативного прогнозування навантаження на медичні заклади, що давало б змогу коригувати карантинні заходи.
Прогнози завжди робляться за певних припущень. Наприклад щодо рівня летальності, контактності, збереження тенденцій. Тому достовірність прогнозів визначається достовірністю припущень. Для України основні параметри, що використовуються при моделюванні, змінюються досить плавно. Тому достовірність короткочасних прогнозів досить висока.
В останньому документі ми порівняли усі попередні прогнози, що дозволило зробити висновок, що наші прогнози, надані місяць тому, досить точно виправдались.
Передбачити, як вплине зміна обмежень, є набагато більш невизначеним завданням, бо залежить від дуже багатьох непередбачуваних факторів: від того, як зреагують люди, від конкретних рішень в кожному окремому місті, лікарні та гуртожитку, від загальної організованості населення, зрештою, від довіри до рішень керівництва.
Зараз ми підійшли до дуже важливої точки в розвитку епідемії. З одного боку досягли максимуму кількості нових інфекцій за день, з іншого – почали знімати обмеження і збільшувати кількість контактів серед населення. Тому ситуація вимагає великої обережності, ефективної системи моніторингу, оперативної системи прийняття рішень та ефективної системи впровадження цих рішень. Надто складне завдання «вкласти» це все у математичні моделі. Для цього необхідно, щоб їх розробляли та користувалися ними люди, що ухвалюють рішення і володіють оперативною інформацією про функціонування системи в цілому та проблеми кожного міста та лікарні окремо. Доцільно, звичайно, заздалегідь створювати такі аналітичні центри при профільних міністерствах, а не тільки розробляти моделі уже в розпал епідемії. <…>
У цілому, статистичні дані відображають оптимістичний сценарій розвитку епідемії. Найбільш непевним моментом при прогнозуванні залишається рівень летальності. Адже на нього впливає збільшення відсотку виявлення безсимптомних хворих (зазвичай перебіг хвороби у таких пацієнтів проходить легше, і тому відсоток смертей поступово знижується). <…> Прогноз на наступні тижні передбачає повільне згасання епідемії, хоча існують ризики другої хвилі епідемії при форсованому збільшенні соціальної активності населення».
P.S. Нагадаємо, 28 травня 2020 року о 10.00 год. розпочнеться
онлайн-пресконференція «Прогнозування поширення коронавірусу в Україні методами математичного моделювання: результати Робочої групи НАН України».