Національна академія наук України підтримала ініціативу українського диригента Германа Макаренка, який має почесне звання «Артист ЮНЕСКО в ім’я миру», щодо проведення всесвітньої акції «Заради життя». Її метою є висловлення вдячності мовою культури медпрацівникам та науковцям всього світу, які борються з COVID-19, та проведення в столиці України великого концерту-подяки за участі зірок світового масштабу – Артистів ЮНЕСКО в ім’я миру та вітчизняних артистів. Президент НАН України академік Борис Патон приєднався до відповідного звернення на ім’я Генерального директора ЮНЕСКО пані Одрі Азулє, підписаного також президентом Національної академії медичних наук України, академіком НАМН України В.І. Цимбалюком та головою Асоціації головних лікарів України Д.Д. Дячуком, із словами подяки за її активні дії в консолідації діячів освіти, науки та культури, об’єднанні їх зусиль у боротьбі з COVID-19 та подоланні глобальних викликів. Пані Азулє запрошено очолити всесвітню акцію «Заради життя», відвідати м. Київ під час проведення концерту та у ході візиту ознайомитись з останніми надбаннями української науки, досягненнями у сфері освіти та культури.
Довідково:
Національна академія наук України має тривалу історію успішної взаємодії з ЮНЕСКО у сферах її діяльності та, зокрема, активно співпрацює за такими науковими програмами:
Програма ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ) – міжурядова наукова програма, в рамках якої співпрацюють 124 країни. Започаткована Генеральною конференцією ЮНЕСКО у 1971 році. Реалізацію програми МАБ-ЮНЕСКО в Україні здійснює Національний комітет України з програми МАБ-ЮНЕСКО, створений при НАН України у 1973 році. За підсумками 40-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО Україна у 2019 році втретє обрана до найвищого керівного органу Програми – Міжнародної координаційної ради програми МАБ-ЮНЕСКО.
Міжурядова океанографічна комісія ЮНЕСКО (IOC)створена у 1960 році. Україна бере активну участь у діяльності IOC-ЮНЕСКО з 1962 року та впродовж майже чверті століття обиралася до керівного органу Комісії – Виконавчої ради IOC. Реалізацію програми IOC-ЮНЕСКО в Україні здійснює Міжвідомча координаційна рада з питань морських досліджень МОН України та НАН України.
Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) – міжурядова програма, що заснована у 2001 році. В рамках реалізації Програми в Україні у 2004 році створено Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України структурним підрозділом якого є Кафедра ЮНЕСКО «Нові інформаційні технології в освіті для всіх». Україна обиралася до керівного органу Програми – Міжурядової ради IFAP-ЮНЕСКО під час 35-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (2009 р.).
Міжнародна гідрологічна програма ЮНЕСКО (IHP) –наукова програма започаткована Генеральною конференцією ЮНЕСКО у 1973 році. Реалізацію програми IHP-ЮНЕСКО в Україні проводить Національний комітет України із здійснення Міжнародної гідрологічної програми ЮНЕСКО та Оперативної гідрологічної програми Всесвітньої метеорологічної організації, що був створений у 1974 році.
В рамках Програми ЮНЕСКО зі створення та розвитку мережі додаткової університетської освіти (УНІТВІН) на базі Інституту кріобіології та кріомедицини НАН України з 1998 року функціонує Кафедра кріобіології ЮНЕСКО. У 2016 році департаментом освіти ЮНЕСКО прийнято рішення щодо подовження угоди про співпрацю Кафедри та ЮНЕСКО.
У відносинах із ЮНЕСКО з 2012 року має консультативний статус Міжнародна асоціація академій наук (МААН) – неурядова організація, створена 1993 року за активної участі НАН України. До складу МААН входять 16 національних академій наук (Азербайджану, Білорусі, В’єтнаму, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Китаю, Молдови, Монголії, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України та Чорногорії) та 10 організацій, що мають статус асоційованих членів.
Крім того в Україні функціонує єдина у Східній Європі освітня структура, що рішенням 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2018 році отримала статус Центру наукової освіти ІІ категорії під егідою ЮНЕСКО – Національний центр «Мала академія наук України» (МАН), який бере свій початок із заснованого у Києві в 1947 році «Товариства науки і техніки школярів».
Також співпраця НАН України та ЮНЕСКО здійснюється за Програмою L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці», заснованої у 1998 році. Лауреатами міжнародної премії Лореаль-ЮНЕСКО, що присуджується в рамках Програми, стали понад 100 жінок-науковців, 3 з них згодом отримали і Нобелівські премії. В рамках Програми у 2018 році компанією «L’ORÉAL Україна» за підтримки НАН України започатковано Національну премію L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці», наразі лауреатами національної премії є 6 талановитих жінок-науковців. Одна із лауреаток Національної премії L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці» минулих років у 2020 році нагороджена також і міжнародною премією L’ORÉAL-ЮНЕСКО «International Rising Talents».
Також слід додати, що у 2018 році отримано підтримку Національної комісії України у справах ЮНЕСКО ініціативи НАН України стосовно внесення Україною пропозиції щодо проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 2025 року Міжнародним роком печер та карсту.
За інформацією Сектору проблем навколишнього середовища Президії НАН України