Президія Національної академії наук України, Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України і Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України з глибоким сумом повідомляють, що 20 липня 2020 ц. р. на 82-му році пішов із життя видатний мовознавець, талановитий організатор науки, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Премії НАН України ім. О.О. Потебні (2001), директор Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (у 1996‒2017 рр.) академік НАН України Віталій Григорович Скляренко.
|
Віталій Григорович Скляренко народився 14 серпня 1937 р. в селі Новомиколаївка Новоукраїнського району Кіровоградської області в родині вчителя. Закінчивши 1959 р. філологічний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова, він працював учителем, директором школи, інспектором райвно. Дослідницька діяльність почала вабити Віталія Григоровича ще в студентські часи, про що свідчать кілька опублікованих тоді наукових розвідок. Наукових пошуків він не припиняв і працюючи кілька років учителем, директором середньої школи та інспектором шкіл на Миколаївщині й Кіровоградщині.
Віталій Григорович Скляренко присвятив Національній академії наук України 56 років самовідданої праці. Тут він сформувався як науковець і створив усі свої найвизначніші праці в галузях акцентології, етимології, історії мови. Усі вони стали важливими досягненнями вітчизняної лінгвістики.
У 1963–1966 рр. В. Г. Скляренко навчався в аспірантурі Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР. Працював науковим, старшим, провідним науковим співробітником, з 1985 р. до 1996 р. заступником директора Інституту, з 1997 р. і до 2017 р. – директором Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України, а з березня 2017 р. – почесним директором цієї установи. У 1992 р. В. Г. Скляренко був обраний членом-кореспондентом НАН України, а 2003 р. – академіком НАН України. У 2004–2009 рр. очолював посаду академіка-секретаря Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України і був членом Президії НАН України, а з 2009 р. радником Президії НАН України. В. Г. Скляренко – Заслужений діяч науки й техніки (2003 р.); у 2007 р. нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Саме академік В. Г. Скляренко розпочав системне вивчення історії українського наголосу. Результатом його наполегливої праці в цій ділянці став ґрунтовний опис історії наголосу іменника від праслов’янського періоду до нашого часу в монографії «Історія українського наголосу. Іменник» (2006 р.), до якого він ішов через праці «Історія акцентуації іменників а-основ української мови» (1969 р.), «Історія акцентуації іменників середнього роду української мови» (1979 р.), «Нариси з історичної акцентології української мови» (1983 р.), а головне, – через вивчення природи праслов’янських інтонацій, над чим учений працював, з невеликими перервами, близько тридцяти років. 2017 р. побачила світ монографія В. Г. Скляренка «Історія українського наголосу. Дієслово», що стала логічним продовженням акцентологічних пошуків науковця. Остання прижиттєва монографія вченого «Дослідження з етимології та історичної лексикології української мови» вийшла друком 2018 р. Він ніколи не втрачав творчого запалу й був великим життєлюбом.
Вивчення природи балто-слов’янських і праслов’янських інтонацій, зібраний і опрацьований величезний фактичний матеріал східнослов’янських і південнослов’янських мов дали змогу В. Г. Скляренкові реконструювати праслов’янську акцентну систему, по-новому пояснити цілу низку акцентологічних явищ і процесів праслов’янської мови. В. Г. Скляренко створив оригінальну теорію праслов’янського наголосу. Результатом його багаторічної праці в галузі праслов’янського наголосу стала перша у славістиці ґрунтовна монографія «Праслов’янська акцентологія» (1998 р.).
Віталій Григорович Скляренко розвинув теоретичні положення своїх попередників – представників класичної акцентології, а низку складних акцентологічних проблем розв’язав по-новому. Саме з ім’ям В. Г. Скляренка пов’язане формування визнаної у світі Київської акцентологічної школи.
В. Г. Скляренко вперше в славістиці створив повну праслов’янську акцентологію, він поставив собі за мету створити повну історію українського наголосу й був дуже близький до втілення своєї мрії... В. Г. Скляренко відомий також як автор вагомих етимологічних розвідок. Він співавтор і співредактор «Етимологічного словника української мови» в 7 томах, який уважають одним із найкращих у слов’янському світі словників такого типу.
В. Г. Скляренко, людина активного творчого пошуку, ніколи не надавав перевагу легким шляхам у науці. Він один із найвидатніших українських мовознавців другої половини ХХ – початку ХХІ ст., автор низки фундаментальних новаторських праць, талановитий організатор науки.
Висловлюємо глибокі співчуття рідним і близьким покійного у зв’язку з непоправною втратою.
Прощання з Віталієм Григоровичем Скляренком відбудеться 22 липня 2020 року з 11-ї до 12 години у Великому конференц-залі НАН України (вул. Володимирська, 55). Поховають В. Г. Скляренка на Байковому цвинтарі в Києві.