Федеральний канцлер ФРН Віллі Брандт визнав від імені своєї держави післявоєнні кордони в Європі. |
У першій частині статті автор зазначає: «Першу світову війну (1914—1918 рр.) не випадково називають імперіалістичною. Вона була війною за переділ колоній і територій у Європі, які під час попередніх війн потрапили під контроль переможців. Коли війна розгорнулася, обидві сторони докладали зусиль до залучення на свій бік країн, які залишалися нейтральними, обіцяючи їм територіальні здобутки. Антанта успішно спокусила Італію і Румунію. Мирні договори задовольнили переможців, але спонукали переможених добиватися реваншу. Під гаслами реваншу в Німеччині прийшов до влади А.Гітлер».
Далі історик пояснює специфіку реалізації пакту Ріббентропа — Молотова, вагу Атлантичної хартії та легітимізацію територіальних здобутків СРСР. Щодо останнього Станіслав Кульчицький зауважує: «28 листопада — 1 грудня 1943 р. у Тегерані відбулася зустріч Ф.Д. Рузвельта, В.Черчілля та І.Сталіна. Розуміючи, що після поразки третього Райху першою на територію Польщі ступить Червона армія, В.Черчілль визнав за потрібне своєчасно розв’язати вузли польського питання. Під час зустрічі з керівником СРСР 29 листопада він зазначив, що Польща багато важить для Великої Британії, яка через неї почала війну з Німеччиною. Разом з тим для нього є важливою безпека Росії. Тому він бажає знати, як співбесідник розуміє цю безпеку. Сам він вважає, що Польща може просунутися на Захід, як солдати по команді «два кроки вліво». Якщо Польща наступить при цьому на ногу Німеччині, то нічого не поробиш, сильна Польща є інструментом, потрібним для європейського оркестру. У цьому короткому і назовні легковажному, але добре продуманому монолозі приховувалося розв’язання проблеми, яка народилася в 1918 р. Черчілль пропонував Сталіну переформатувати Польщу, тобто перетворити її за рахунок переможеної Німеччини з ягеллонської Речі Посполитої в складі королівської Польщі і Великого князівства Литовського з усіма українськими землями на п’ястівську, тобто Польщу стародавньої династії П’ястів зі втраченими внаслідок німецького походу на Схід (drangnachOsten) землями».
Друга частина статті присвячена польському питанню в середині ХХ ст., територіальним здобуткам СРСР у війні з Японією, історичним рішенням Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) та кримській проблемі.
Ознайомитися з повним текстом статті:
Частина 1, Частина 2 За інформацією газети «День»