Для створення білкової вакцини українські вчені використовують дріжджі, за схожим принципом працюють і закордонні вакцини – розповідає Андрій Сибірний: «Такі вакцини, от Новавакс, вона теж білкова вакцина. Це так само білок коронавірусу, але синтезується він не в дріжджах, а в клітинах комах».
Львівські науковці вирішили працювати з дріжджами, оскільки вже мають позитивний досвід роботи з ними. Вони роблять вітаміни і антибіотики на дріжджах: «Я маю досвід позитивної роботи створення вакцини від гепатиту В на дріжджах. Це була робота на замовлення Національної академії медичних наук десь 10 років тому. І ми маємо один з кращих продуцентів тієї вакцини серед усіх відомих продуцентів на дріжджах».
На сьогодні науковці пройшли початкові етапи у створенні вакцини від коронавірусу.
Розробити вакцину від коронавірусу планують до кінця цього року, але після цього її потрібно буде ще випробувати. Вірусні білки мають перевірити на лабораторних тваринах – трансгенних мишах, яких заражатимуть вірусом і вводитимуть їм вакцину. Наразі невідомо чи такі дослідження можна буде провести в Україні: «Ось цей останній етап роботи напевно доведеться робити з нашими колегами в Польщі. Так ми попередньо домовилися. Я би хотів, щоб це була повністю українська вакцина, але так виглядає, що це буде міжнародна співпраця», — додає Андрій Сибірний.
Під час розробки цієї вакцини у львівських науковців виникла ідея створити ще одну вакцину від коронавірусу — в формі таблетки.
Розробка вакцини у таблетці – це ідея для наступного проєкту. Наразі Інститут біології клітини НАН України працює над трьома проєктами: розробкою вакцини від Covid-19, створенням нового антибіотика широкого спектра дії і розробкою біосенсорів. Торік Інститут біології клітини НАН України переміг в отриманні ґрантів від Національного фонду наукових досліджень. Зокрема, на розробку вакцини від коронавірусу львівські науковці отримали майже 10 мільйонів гривень.
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «Суспільне»