13 травня 2021 року в залі засідань Президії НАН України відбулась нарада щодо участі Національної академії наук України у заходах з протидії поширенню коронавірусу SARS-CoV-2 і боротьбі з пандемією COVID-19.
Нарада проходила під головуванням президента НАН України академіка Анатолія Загороднього та за участю віцепрезидентів НАН України академіків України Вячеслава Богданова і Вячеслава Кошечка, а також провідних учених Академії, які наразі активно задіяні в роботі з протидії поширенню коронавірусу SARS-CoV-2 і боротьбі з пандемією COVID-19.
Відкриваючи нараду, академік Анатолій Загородній відзначив, що Академії важливо ознайомитися з тим, що вже зроблено і що ще можна та необхідно зробити на шляху подолання епідемії COVID-19 в Україні, оскільки ці питання турбують усе суспільство і знаходяться на постійному контролі керівництва держави.
В.о. академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, голова Робочої групи з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні академік Сергій Комісаренко розповів про роботи, що проводяться Інститутом біохімії щодо розроблення вакцини проти COVID-19, а також діяльності очолюваної ним робочої групи з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні, створеної рішенням Президії НАН України у березні 2020 року.
Зокрема, він зазначив, що науковці Інституту дослідили імуногенні властивості протеїнів коронавірусу SARS-CoV-2, холінергічні механізми патогенезу COVID-19, стан системи гемостазу пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 тощо. Отримані дані мають стати основою для розроблення вакцини проти COVID-19, дозволяють зрозуміти причини виникнення пост-ковідних когнітивних порушень у людей і, відповідно, розробити рекомендації для їх лікування.
|
|
|
Директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України академік Михайло Тукало зупинився на діяльності Інституту з розроблення та виробництва ПЛР тест-систем для діагностики особливо небезпечних вірусних інфекцій (SARS-CoV-2 та інших вірусів), включаючи комбіновані тест-системи. Також вчені Інституту задіяні в роботах з проведення моніторингу появи нових штамів SARS-CoV-2 в Україні шляхом секвенування, комп’ютерного моделювання, а також пошуку нових лікарських препаратів проти COVID-19. Науковцями ведуться роботи з дослідження стану дихальної, серцево-судинної та імунної систем у хворих з пневмонією COVID-19 після трансплантації кріоконсервованих алогенних мезенхімальних стовбурових клітин.
|
Директор Інституту біології клітини НАН України академік Андрій Сибірний зупинився на розробленні Інститутом вакцини проти SARS-CoV-2 на основі експресії дріжджами фрагментів S-білка коронавірусу, вивченні імунної відповіді у лабораторних тварин, а також на перспективах розроблення більш дешевшої і водночас ефективної вакцини проти SARS-CoV-2 на основі дріжджів.
|
Завідувач відділу Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України член-кореспондент Микола Співак висвітлив успішні результати роботи вчених НАН України, НАМН України та НВК «ДіапрофМед», спрямовані на підвищення ефективності діагностики захворювання на коронавірусну інфекцію COVID-19. Зокрема, вперше створено та зареєстровано тест-систему для швидкого (протягом 10 хвилин) виявлення антигену коронавірусу SARS-CoV-2 у мазках зі слизової оболонки порожнини носа, в т. ч. для самоконтролю. Колектив науковців розробив і впровадив в медичну практику ряд тест-систем, які шляхом імуноферментного аналізу виявляють у крові пацієнта різні антитіла до SARS-CoV-2 та визначають їхній титр. Також розроблено пропозиції щодо протоколу ведення хворих на COVID-19 та пацієнтів з постковідним синдромом.
|
Заступник директора Інституту проблем математичних машин і систем НАН України, голова Робочої групи з математичного моделювання проблем, пов'язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні (РГ) доктор фізико-математичних наук Ігор Бровченко зазначив, що з часу створення рішенням Президії НАН України в квітні 2020 року колективом РГ оприлюднено близько 50-ти аналітичних звітів, які Академія регулярно надсилала до відповідних органів влади для подальшого використання при прийнятті рішень. За цей час налагоджено плідну співпрацю та обмін досвідом в цих питаннях з вітчизняними та міжнародними організаціями. Також було зауважено, що фактично весь цей час діяльність РГ велася на громадських засадах, без будь-якої фінансової підтримки з боку держави.
|
Всі доповіді викликали жвавий інтерес і обговорення. Зокрема віцепрезиденти НАН України академіки Вячеслав Богданов і Вячеслав Кошечко підтримали пропозицію приділити увагу Президії НАН України цій вкрай важливій проблемі та винести це питання на розгляд найближчим часом. Також було зазначено, що вже зараз необхідно готувати пропозиції до проєкту державної цільової програми з розробки та випуску вітчизняних вакцин, зокрема проти COVID-19, та різних типів тест-систем для діагностики особливо небезпечних захворювань.
Підсумовуючи обговорення, президент НАН України академік Анатолій Загородній наголосив на важливості проведення цього засідання та подякував всім учасникам за активну участь у заходах з протидії поширенню коронавірусу SARS-CoV-2 і боротьбі з пандемією COVID-19 і зокрема у роботах, пов’язаних з розробкою та впровадженням тест-систем для діагностики COVID-19 і прототипів вітчизняних вакцин. Засідання засвідчило високий рівень робіт в цій галузі, що проводяться провідними установами НАН України, а також те, що є реальне підґрунтя розраховувати на успіх в розпочатих роботах. Окремо він подякував Робочій групі з математичного моделювання проблем, пов'язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні, та відзначив її ефективність.
За інформацією Сектору хімічних і біологічних наук Президії НАН України