У жовтні 2021 року за Проєктом Європейської дослідницької ради під назвою "The Medieval and Early Modern Nautical Chart: Birth, Evolution and Use" («Середньовічна та ранньосучасна морська карта: народження, еволюція та використання») з історії морської картографії на базі Міжвузівського центру історії науки і технологій (The Interuniversity Centre for the History of Science and Technology) – факультету природничих наук Лісабонського університету (Португалія) відбувся Міжнародний семінар «Про походження і еволюцію морських карт» ("On the Origin and Evolution of the Nautical Chart" International Workshop).
Семінар було присвячено ключовим питанням, пов’язаним з генезисом і еволюцією середньовічних карт-портоланів. Особливу увагу було приділено новим методам вивчення старих морських карт в цілому, включаючи картометричні методи геометричного аналізу і дослідження матеріалів.
У роботі семінару взяв участь заступник директора з наукової роботи Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» доктор географічних наук А.Ю. Гордєєв, який представив наукову доповідь «Статистичний метод аналізу карт-портоланів» ("Statistical Method for Analysis of Portolan Charts").
Зазначимо, що складання «Детальної карти (цифрового атласу) Світового океану» є пріоритетною галуззю наукових досліджень і розробок, що здійснюються в інтересах «Накопичення наукових знань і розвиток науково-технічної бази і партнерської взаємодії, необхідних для стійкого освоєння ресурсів океану».
«Робота зі складання карти зовсім не обмежується вимірами глибин. Вона передбачає вивчення цілого ряду додаткових параметрів, зокрема фізичних, біологічних, хімічних і геологічних характеристик морського середовища, екосистем, пам'ятників культури, кордонів, ресурсів тощо»
[1].
[1] Витяг з документа Виконавчого комітету Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО «Переглянута дорожня карта для Десятиліття Організації Об'єднаних Націй, присвяченого науці про океан в інтересах сталого розвитку» (IOC / EC-LI / 2 Annex 3 Париж, 18 червня 2018 р).
Офіційний сайт семінару Medea-Chart Project, де є збірка тез і програма На фото наведено фрагмент презентації наукової доповіді (в режимі вебінару) заступника директора з наукової роботи Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» доктора географічних наук А.Ю. Гордєєва |
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України