Завідувачка відділу історії України 20-30-х років XX століття Інституту історії України НАН України членкиня-кореспондентка НАН України Лариса Якубова розповіла, чому Україна та Росія бачать своє минуле і майбутнє по-різному.
Історикиня прокоментувала міф, начебто «Ленін створив Україну»: «Це калька політичних трактувань певної держави та її лідера, які стоять на засадах імперської свідомості. Для них Україна є штучним утворенням, створеним будь-ким (чи то Петром I, чи графом Потоцьким, чи Катериною II). Вони взагалі не уявляють собі, що це за утворення, що за народ там мешкає. Їхні інтерпретації за межами здорового глузду пересічної людини».
Учена також пояснила, чому ми живемо в різних історичних епохах із Росією, чому Росія – більш багатонаціональна країна, ніж Україна, як з’явився «русский мир». Наостанок Лариса Якубова відзначила: «Ми останні роки думаємо, що таке Україна. Радянська Україна була не єдина з Україн, їх було принаймні 4 в різних версіях, у складі різних держав. Зрештою, країна Росія з’явилася разом з Україною. В один же рік. Її ж також не було до 1917 року. До цього існувала Російська імперія. І що найцікавіше, за Леніна вона також не стала державою. Вона була Російською Федерацією. На відміну від України, яка навіть у своїй радянській версії була квазі, зі зламаним суверенітетом, пошматованою, знищеною, але квазідержавою. Росіяни 30 років так само йшли до питання «хто ми?». І навіть до 2008 року оця альтернатива, ліберально-демократична Росія як дискурс, як концепт — десь там паралельно (звичайно, не так масштабно), але в науці, філософії, ЗМІ — існувала і розвивалася».
Ознайомитися з повним аудіофайлом інтерв’ю За інформацією медійної платформи «Громадське радіо»