«...облаштувати Росію як нову демократичну країну не вдалося. Росія заявила себе правонаступницею СРСР. Її правителі зробили все, аби законсервувати тамтешнє суспільство у запліснявілій більшовицькій вчорашності.
«Побєдобєсіє», пропаганда православно-конфесійної виключності, культивація ненависті до західних демократичних цінностей та абсолютне ігнорування права сусідніх країн, що виникли після розвалу СРСР, на суверенітет – це є риси свідомості теперішнього російського суспільства.
За цей період Росія була задіяна у численних війнах та локальних і внутрішніх збройних конфліктах. Лише на пострадянському просторі російські війська воювали в Азербайджані (1990), Грузії (1991 та 2008), Молдові (1992), Таджикистані (1992), Інгушетії (1992), Дагестані (1994 і 1999), Чечні (1994 і 1999), Україні (з 2014).
Російські війська воювали у Сирії, де навіки зганьбили себе килимовими бомбардуваннями цивільного населення в Алеппо, яке супроводжувалося смертю багатьох людей, зокрема дітей.
Вже понад 80 років науковці досліджують причини та передумови двох світових війн у ХХ ст., аби з’ясувати, які механізми запускають процеси, що спричиняють такі циклопічні збройні протистояння.
І вже тепер, у час війни Росії проти України, нам належить системно осмислювати все, що зробило її можливою. Без цього ми не зможемо виставити важкі рахунки агресорам і засвоїти уроки війни, виробити надійні механізми запобігання таким кривавим зіткненням», – стверджує завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України доктор історичних наук, професор Олександр Лисенко.
- Як воєнних злочинців судили на Нюрнберзькому трибуналі, досвід якого може бути використаний для організації майбутнього міжнародного суду над російським і білоруським керівництвом, що розв’язало криваву бійню в Україні?
- Що має статися з Росією, аби вона перестала бути фактором постійної і реальної загрози не тільки для сусідніх держав, а й для світового співтовариства?
- Наскільки ефективною є нинішня система міжнародної колективної безпеки і як вона має змінитися?
- Які важкі уроки цієї війни мають засвоїти Україна та людство?
Відповіді на ці запитання шукайте
у статті вченого.