Завідувач відділу історії України 1920‒30-х рр. Інституту історії України НАН України член-кореспондент НАН України Лариса Якубова у своєму інтерв’ю пояснює чому стала одним із головних дослідників феномену "руского міра" та генеалогії російського фашизму, на яких підставах вона порівнює "рускій мір" із деструктивною тоталітарною сектою і як ця доктрина стала найсерйознішим викликом сучасній цивілізації.
Зокрема учена зауважує: «"Рускій мір" – ірраціональний продукт. Він почав формуватися давно, зміцнювався протягом усього 20 сторіччя. Його ідеї дуже тісно корелюють із тим, що називають "національним психотипом", з національним характером росіян. Тому цей продукт і поширюється подібно до лісової пожежі. Світоглядна бульбашка "руского міра" сформована на ірраціональних засадах значною мірою завдяки його ідеологам, які були далекими від того, що називають психічно здоровими людьми. Багато хто з них знаходився в стані проживання катастрофічного досвіду. (...) "Рускій мір" є світоглядною системою людей з катастрофічним складом мислення. Тому я часто порівнюю його з тоталітарною деструктивною сектою. Якщо перекладати на просту, не наукову мову, її члени хворі на соціальну шизофренію. (...) У членів секти в голові стоять блоки на будь-яку інформацію, що суперечить їхньому світогляду. Якщо вони почнуть її сприймати, то почнеться буквально фізіологічна ломка. Те саме відбувається з адептами "руского міра"».
Лариса Якубова підсумовує: «"Рускій мір" – складний продукт, в якому замішані стереотипи, міфи, фантазії, ідеологеми, вигадки, які заточені під сучасного споживача. Для багатьох він став одкровенням лише після 24 лютого. Люди кажуть: "Боже, в них немає ідеології!". А її там і не має бути: все до купи, все розмито, розраховано на маси. Замість ідеології у них вирвані з контексту цитати та мемчики. Вони брендуються, розповсюджуються через ЗМІ та ринок. Свою практику "руского міра" вони відпрацьовували вісім років на наших окупованих територіях, у Криму і на Донбасі. За останні 100 років "рускімі" стали всі, хто хотів і не хотів. Більшість представників корінних народів у РФ. І все це під розмови про "братню дружбу", про "велику цивілізацію", яка дає всім можливість розвиватися. Під гуманістичну, християнську віру. Більш християнську, ніж решта всіх християнських вір у світі».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією медійного ресурсу «Українська правда»