Медіаплатформа «VOGUE UA» публікує цикл матеріалів про те, як війна вплинула на українську науку та життя українських науковиць, про підтримку міжнародної світової спільноти та про те, як зберігати ментальне здоров’я, коли росія розв’язала війну, що стала найкривавішою з часів Другої світової. В цьому інтерв’ю лауреатка української премії L’ORÉAL-UNESCO «Для жінок у науці», старша наукова співробітниця Інституту хімії поверхні ім. О. О. Чуйка НАН України кандидатка хімічних наук Ірина Сулим розповіла про своє життя під час війни.
На початку лютого в Ірини Сулим було заплановане відрядження до Університету Анкари (Department of Analytical Chemistry, Faculty of Pharmacy) терміном на три місяці, де вона дістала стипендію від Ради науково-технологічних досліджень (TUBITAK) Туреччини. Тож початок війни вчена зустріла там.
До відрядження (та до війни) науковиця встигла завершити певний об’єм експериментальної роботи, зокрема, синтезувати серію нових полімерних нанокомпозитів. Саме ці матеріали вони з турецькими колегами потім досліджували в Університеті Анкари. Саме на їхній основі було створено сенсори для виявлення антибіотику тетрацикліну в різних середовищах. Станом натепер їм удалося презентувати одержані результати на кількох міжнародних наукових конференціях та опублікувати спільну статтю у впливовому спеціалізованому журналі (імпакт-фактор 7.8).
У межах білатерального проєкту, який Ірина Сулим очолює з української сторони, вона допомогла виїхати колезі зі свого Інституту. Зараз та з двома дітьми живе й працює в польському науковому Центрі міста Забже.
На початку війни вчена отримала безліч листів зі словами підтримки й пропозиціями від колег з-за кордону. Науковий контакт з Франції виявився в певному сенсі доленосним. Колеги з Університету Поль Сабатьє в Тулузі запропонували їй підтримку, і з серпня науковиця з донькою живуть у Тулузі: «Спершу на два місяці я дістала фінансування за програмою Erasmus+ в Університеті Поль Сабатьє в Тулузі, а 18 жовтня 2022 року розпочалася реалізація мого власного науково-дослідного проєкту в межах престижної національної програми PAUSE за підтримки фонду Collège de France у Франції терміном на один рік». Науковий проєкт присвячений розробленню нових полімерних композиційних матеріалів на основі нанооксидів, графенових структур та полісилоксанового полімеру з багатофункціональними властивостями, а саме підвищеною теплопровідністю, адаптованою електропровідністю та покращеними механічними властивостями. Місія PAUSE (Programme d'aide à l'Accueil en Urgence des Scientifiques en Exil — Національна програма термінової допомоги та прийняття науковців), що її ініціював уряд Франції за підтримки громадянського суспільства й економічних стейкголдерів, полягає в тому, щоб розміщувати й захищати дослідників з країн, у яких політична ситуація ставить під загрозу їхню роботу й родини.
Ірина Сулим і далі працює з полімерними наноматеріалами, синтезом і дослідженням їхніх фізико-хімічних, гідрофобних, електричних та механічних властивостей. У найближчих планах — тестування цих матеріалів для герметизації високовольтних пристроїв силової електроніки, що застосовуються на транспорті, у сфері зв’язку, на багатьох виробництвах, та й у повсякденному житті ми використовуємо різні силові електронні застосунки.
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю https://vogue.ua/article/beauty/byuti-trend/na-naukovomu-fronti-interv-yu-z-naukoviceyu-irinoyu-sulim-50680.html
За інформацією медіаплатформи «VOGUE UA»