З глибоким сумом сповіщаємо, що 27 грудня ц.р. на 85-му році пішов із життя відомий учений у галузі петрології, геохімії та геоекології член-кореспондент НАН України Рудольф Якович Белєвцев
Рудольф Якович Белєвцев
05.07.1937 – 27.12.2022
|
Рудольф Якович Белєвцев був відомим ученим у галузі петрології, геохімії та геоекології. Рудольф Якович народився 5 липня 1937 року в смт Садон Північної Осетії. Після закінчення у 1959 році Київського університету ім. Т.Г. Шевченка залишився працювати в його науково-дослідницькому секторі. 1962 року перейшов працювати до Інституту геологічних наук АН УРСР, 1969 року – до Інституту геохімії і фізики мінералів АН УРСР (зараз – Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка НАН України). Від 1997 року працював у Державному науковому центрі радіогеохімії навколишнього середовища (зараз – Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України), де з 2000 року обіймав посаду завідувача відділу термодинаміки геосфер.
Серед наукових проблем, вивченню яких присвячувалась його дослідницька діяльність, – еволюція метаморфічних процесів у східній частині Українського щита (за даними Криворізької надглибокої свердловини), зональний метаморфізм і геодинаміка, метаморфічні та метасоматичні процеси у формуванні рідкіснометалевих, уранових і золоторудних проявів у докембрії Українського щита.
Рудольф Якович Белєвцев уперше обґрунтував ізобарну регіональну метаморфічну зональність у докембрії Українського щита, за що був удостоєний премії ім. В.І. Вернадського АН УРСР (1978 рік). Важливий етап у творчій діяльності Рудольфа Яковича був пов’язаний із дослідженнями Криворізької надглибокої свердловини. Він очолив петрографічне вивчення керна цього унікального об’єкта, результатом чого стало створення нової моделі глибинної геологічної будови Кривбасу. Р.Я. Белєвцев керував петрографічними роботами з вивчення кристалічних порід океанічного дна під час виконання геолого-геофізичних програм в Індійському (1979 рік) й Атлантичному (1984 рік) океанах.
Рудольф Якович Белєвцев зробив вагомий внесок у вивчення актуальних еколого-геохімічних питань ядерної енергетики України, зокрема у дослідження кристалічних масивів Українського щита як потенційного середовища для спорудження довготривалих сховищ радіоактивних відходів.
Рудольф Якович Белєвцев був автором понад 250 наукових праць, серед яких 47 монографій. Плідну наукову роботу талановито поєднував із педагогічною діяльністю. 1998 року його видатні професійні досягнення відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки.
Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Рудольфа Яковича Белєвцева назавжди збережеться в серцях колег, друзів, рідних і близьких.