Чому люди цілуються і хочуть робити це знову й знову? І чи є така звичка у тварин, зокрема у наших найближчих родичів-ссавців? Про біологічний back office поцілунку розповів патофізіолог та генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. Богомольця НАН України доктор медичних наук Віктор Досенко.
Наші губи приблизно в 100-200 разів чутливіші, ніж кінчики пальців. Тому будь-який дотик до губ може викликати безліч відчуттів. «Що яскравішими будуть відчуття людей, які цілуються, то більшою буде їхня прив’язаність, симпатія. (...) Починають вироблятися дофамін, серотонін, ендорфін. Мозок каже людині: ми поцілувались і нам добре, отже потрібно знайти спосіб, щоб це повторювалося ще і ще. Ти молодець, ти робиш все правильно, будь з цією людиною — і отримаєш свою винагороду. Тобто вони фактично “зв’язують” пару».
Під час поцілунку ми обмінюємося мільярдами бактерій — як «хороших» (мікробіота), так і патогенних. «Як наслідок, у пари, яка цілується, формується спільний мікробіом порожнини рота, тобто партнери мають однаковий набір бактерій, і це впливає на мікробіоту їхньої ротової порожнини. Вплив є, але який саме — остаточно ще не досліджено. Зазначу, що є однозначний зв’язок між мікробіотою порожнини рота та її станом», — каже Віктор Досенко.
У природі поцілунку ще багато чого не досліджено, але вже формується дисципліна філематологія, яка вивчає поцілунки. І є певні результати. Наприклад, невелике дослідження 2006 року показало, що в людей з алергічними захворюваннями після поцілунків зменшується рівень імуноглобуліну класу І. А саме цього імуноглобуліну зазвичай багато в тих, хто має атопічний дерматит чи бронхіальну астму. Втім, варто зауважити, що експеримент мав незначну вибірку — у ньому брали участь лише 48 людей. «Досліджень про поцілунки від медиків не так багато — зроблених за всіма правилами і надрукованих в авторитетних наукових журналах», — каже Віктор Досенко.
Він пояснює це браком фінансування. «Отримати хороше фінансування на велике дослідження впливу поцілунків на організм людини достатньо важко, це не така вже й популярна тема, — вважає Віктор Досенко. — І тому такі дослідження роблять зазвичай соціологи, які вивчають стосунки між людьми».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю: https://kunsht.com.ua/chomu-lyudi-ciluyutsya/
За інформацією освітнього порталу «КУНШТ»