26–30 серпня 2024 року в Загребі (Хорватія) тривала24-а Європейська конференція з механіки руйнування (ECF24),до якої долучилися понад 550 учасників із багатьох країн, зокрема й науковціФізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України– завідувачка відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів член-кореспондент НАН України Ольга Звірко, провідний науковий співробітник відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів доктор технічних наук, професор Григорій Никифорчин, провідний науковий співробітник відділу міцності матеріалів і конструкцій у водневовмісних середовищах доктор технічних наук Андрій Сиротюк ы провідний науковий співробітник відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів доктор технічних наук Галина Кречковська.
Захід організували
Європейське товариство з цілісності конструкцій (European Structural Integrity Society – ESIS)і факультет машинобудування та суднобудування Загребського університету. ECF24 продовжила традицію дуже успішної серії конференцій з механіки руйнування, заснованої 1976 року. Відтоді зібрання проводиться що два роки і є однією з головних наукових подій у галузі втоми, руйнування, цілісності та надійності конструкцій.
За програмою цієї масштабної міжнародної конференції працювали 7 паралельних секцій, 5 пленарних і 2 постерні сесії.
Відкриття цьогорічної Європейської конференції з механіки руйнування |
Науковці Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України виступили на цій конференції із доповідями про результати досліджень за
проєктом «Розроблення методології оцінювання роботоздатності існуючих газопроводів для підвищення стійкості функціонування енергетичної системи України при транспортуванні зеленого водню» (№2022.01/0099),який реалізується за підтримки
Національного фонду досліджень Україниу межах
конкурсу «Наука для відбудови України в воєнний та повоєнний періоди».Зокрема, на тематичному симпозіумі «Розтріскування, спричинене середовищем, та водневе окрихчення» за програмою конференції ECF24 член-кореспондент НАН України Ольга Звірко представила доповідь «Оцінювання працездатності наявних газопроводів України за транспортування водню», присвячену результатам цієї науково-дослідної роботи.
Член-кореспондент НАН України Ольга Звірко на конференції ECF24 |
Доктор технічних наук, професор Григорій Никифорчин від колективу авторів за своєї участі виголосив доповідь «Вплив експлуатаційної деградації газопровідної сталі Х52 на тріщиностійкість наводнених зразків, визначену методом J-інтегралу».
Виголошені доповіді після рецензування буде опубліковано у спеціальному випуску журналу
“Procedia Structural Integrity”,індексованого базами “Scopus” і “WoS”.
Загалом у представлених на конференції доповідях питанням взаємодії металів із воднем присвячувалося чи не найбільше уваги. Це зумовлено стрімким розвитком водневої енергетики у світі та декарбонізацією світової економіки. Україна є одним з пріоритетних партнерів Європейського Союзу в реалізації Європейської водневої стратегії, в межах якої, зокрема, передбачено переобладнання наявних газопроводів для транспортування водню. Отримані під час реалізації українського дослідницького проєкту результати дадуть змогу оцінити роботоздатність сталей газопроводів в умовах транспортування водню.
За інформацією Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України