17–21 червня 2019 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО (м. Париж, Французька Республіка) відбулася 31-а сесія Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МКР-МАБ), до складу якої входять 34 країни-члени ЮНЕСКО.
Головними питаннями, що розглядалися на сесії, були, зокрема:
– впровадження «Процесу вдосконалення та покращення Всесвітньої мережі біосферних резерватів, а також покращення якості об’єктів мережі»;
– розгляд і затвердження періодичних оглядів біосферних резерватів, що надійшли після 30-ї сесії МКР-МАБ;
– розгляд і затвердження номінаційних форм на створення нових біосферних резерватів ЮНЕСКО;
– оновлення Комунікаційної стратегії МАБ та впровадження Лімського плану дій на період 2016-2025 рр.;
– обговорення Технічних настанов для біосферних резерватів;
– нагородження премією імені Мішеля Батісса у сфері збереження навколишнього середовища й управління біосферними резерватами та затвердження лауреатів премії програми МАБ для молодих вчених.
На початку сесії до її учасників з вітальним словом звернувся заступник Генерального директора ЮНЕСКО пан Сін Цюй та голова Виконавчої Ради ЮНЕСКО пан Лі Бьон-Хьон. Після чого, відповідно до порядку денного, було заслухано звіт президента МКР-МАБ пані Енні Судармонваті про заходи та ініціативи, здійснені в рамках реалізації програми ЮНЕСКО МАБ та інші аспекти діяльності Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО після 30-ї сесії МКР-МАБ.
Було також розглянуто номінаційні форми і затверджено 18 нових біосферних резерватів ЮНЕСКО. Відповідно, станом на червень 2019 року Всесвітня мережа біосферних резерватів ЮНЕСКО нараховує 701 резерват у 124 країнах світу, 8 із яких розташовуються на території України. Серед новостворених – транскордонний польсько-український біосферний резерват «Розточчя», що складається з однойменних національних резерватів ЮНЕСКО на території Люблінського воєводства Польщі та Львівської області України і є 4 транскордонним резерватом ЮНЕСКО в Україні.
Під час 31-ї сесії МКР-МАБ відбулося нагородження премією програми МАБ імені Мішеля Батісса 2019 року пана Хосе Сантісо за його проект зі збереження місцевих сортів рослин, мережі їхніх виробників і споживачів шляхом просування місцевих екологічно чистих продуктів харчування. Учасники сесії також розглянули 48 кандидатур із 34 країн, які висувалися на здобуття премії програми МАБ для молодих учених у 2019 році, й затвердили 7 переможців.
Відповідно до плану роботи сесії, її учасники розглянули періодичні огляди 25 та інформацію щодо виконання зауважень 32 біосферних резерватів із 25 країн. Крім того, було розглянуто 17 звітів зі впровадження Лімського плану дій на національному рівні, звіт регіональної мережі Nord MAB, а також доповідь президента МКР-МАБ про результати зустрічей із представниками національних комісій у справах ЮНЕСКО, національних комітетів з програми МАБ ЮНЕСКО й адміністрацій біосферних резерватів ЮНЕСКО 9 країн.
Під час сесії МКР-МАБ Секретаріат програми МАБ організував і провів для її учасників панельні дискусії з тем: «Товари і послуги біосферних резерватів» і – спільно з представництвом Республіки Корея – «Біосферні резервати та мир».
Наступну, 32-у сесію МКР-МАБ, що відбудеться у 2020 році, вирішено вперше провести на африканському континенті – в Нігерії.
Від України участь у роботі сесії взяв заступник голови Національного комітету України з програми ЮНЕСКО МАБ П.М. Черінько.
Із документами, прийнятими на 31-й сесії МКР-МАБ, можна ознайомитися за посиланням: https://en.unesco.org/mab/icc.
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України