Можливо, ви намагаєтесь звернутися до цього сайту із захищеного браузера на сервері. Увімкніть сценарії та перезавантажте сторінку.
Увімкнення більш доступного режиму
Вимкнення більш доступного режиму
Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту
Вимкнути анімацію
Увімкнути анімацію
Увійти
Конкурси
Премія Верховної Ради України молодим ученим (Премія Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок з 2008 по 2018 рр.)
Робота - учасник конкурсу
2015
року
Повідомлення
Конкурси
Ради, комітети, комісії
Доповіді на засіданнях Президії
Молоді вчені
Information
Робота - переможець конкурсу
Так
Так
5%,95%
Компоненти сигнальних шляхів клітини як потенційні мішені для терапії та біомаркери для діагностики пухлин
Під час отримання даних із data_mscrm_2016 сталася помилка. Додаткові відомості для адміністраторів наведено в журналі сервера.
Ідентифікатор взаємозв'язку:716399a1-b657-b0e1-a53c-9dc4fe1eacea
Смертність від онкологічних захворювань займає друге місце у світі після захворювань серцево-судинної системи. За останні 10 років кількість хворих в Україні збільшилася на 25%, причому 35% померлих від раку - особи працездатного віку. Тому виявлення ключових чинників, які визначають прогресію пухлин різних типів, а відтак можуть бути ефективними діагностичними і прогностичними маркерами розвитку пухлин чи терапевтичними мішенями – є однією з головних задач біомедичних досліджень. Низка злоякісних новоутворень супроводжується порушеннями функціонування компонентів сигнальних шляхів: протеїнкінази mTOR (мішень рапаміцину у ссавців), що надактивується у пухлинах молочної та щитовидної залоз, простати; кіназ рибосомного білка S6 (S6K), експресія яких підвищується у пухлинах молочної залози; а також хітиназа 3-подібного білка 1 (CHI3L1), що має підвищений рівень експресії у пухлинах головного мозку. У даному циклі наукових праць представлено результати виявлення та характеристики нових ізоформ кінази mTOR, показано залучення кінази mTOR до регуляції проліферації та локомоторних властивостей онкотрансформованих клітин. Крім того, вперше охарактеризовано взаємодію S6K, надекспресію, якої спостерігають у клітинах молочної залози, з новим білком партнером TDRD7. Авторами вперше було показано, що постійна продукція CHI3L1 має наслідком aктивацію фосфорилювання ERK1/2 MAP- та PI3-mTOR-кіназних шляхів зі специфічною клітинною локалізацією активованих кіназ і збільшує злоякісні властивості клітин, а саме проліферацію та субстрат-незалежний ріст. Показано, що інтракраніальна імплантація клітин, які стабільно продукують CHI3L1, викликає формування пухлин в мозку імунокомпетентних щурів. Окрім фундаментального значення отримані результати мають низку прикладних застосувань. Зокрема, було отримано та охарактеризовано моноклональні антитіла до S6K2, TDRD7 та Кі-67, які можуть бути використані для подальших досліджень, в т.ч. створення діагностичних тест-систем, а також розроблено новий підхід до субтипування гліобластом та запропоновано нову модель пухлини головного мозку, що може бути використанa для перевірки протипухлинних препаратів. Результати роботи, поданої на конкурс, викладено у 86 наукових публікаціях, 17 статтях у наукових фахових виданнях та тезах 69 доповідей на вітчизняних та міжнародних наукових конференціях з сумарним імпакт-фактором 18,733, h-індекс кожного з претендентів складає 3, 3, 1 і 2 відповідно.
©
Центр практичної інформатики НАН України
, 2017