Можливо, ви намагаєтесь звернутися до цього сайту із захищеного браузера на сервері. Увімкніть сценарії та перезавантажте сторінку.
Увімкнення більш доступного режиму
Вимкнення більш доступного режиму
Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту
Вимкнути анімацію
Увімкнути анімацію
Увійти
Конкурси
Премія Верховної Ради України молодим ученим (Премія Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок з 2008 по 2018 рр.)
Робота - переможець конкурсу
2015
року
Повідомлення
Конкурси
Ради, комітети, комісії
Доповіді на засіданнях Президії
Молоді вчені
Information
Робота - переможець конкурсу
Так
Так
5%,95%
Модуляція секреторного процесу за участі глутаматних транспортерів та рецепторів
Під час отримання даних із data_mscrm_2016 сталася помилка. Додаткові відомості для адміністраторів наведено в журналі сервера.
Ідентифікатор взаємозв'язку:197c99a1-8600-b0e1-cbdb-52e9d9f79979
Глутамат є основним збуджуючим нейромедіатором у центральній нервовій системі (ЦНС) ссавців, і бере участь у процесах розпізнавання, пам'яті, навчання тощо. Тривале підвищення концентрації глутамату в синаптичній щілині призводить до надмірної стимуляції глутаматних рецепторів, що зумовлює розвиток нейротоксичності, загибель нейронів і лежить в основі етіології багатьох нейрологічних захворювань. Видалення глутамату з синаптичної щілини забезпечують високоафінні Na+-залежні глутаматні транспортери ЕААТ1-5. Активація глутаматних рецепторів суттєво впливає на динаміку вивільнення інших нейромедіаторів, що модулює процес нейропередачі загалом. Малодослідженою є роль глутамату як регуляторної молекули у периферичних тканинах, хоча відомо, що глутаматні транспортери та рецептори експресуються у багатьох типах клітин. Тому метою наукової роботи було з’ясування регуляторних механізмів, які пов’язані з роботою глутаматних транспортерів та пресинаптичних глутаматних рецепторів та лежать в основі модуляції секреторного процесу (екзоцитозу). В ході проведених досліджень деталізовані механізми модуляції функціонування високоафінних глутаматних транспортерів, які забезпечують високу лабільність транспортного процесу в залежності від ліпідного оточення білкових молекул, потенціалу плазматичної мембрани, протонного електрохімічного градієнта синаптичних везикул. Показано, що активація пресинаптичних глутаматних рецепторів викликає двостадійне вивільнення ГАМК з нервових закінчень кори головного мозку: перший етап являє собою синхронний екзоцитоз, стимульований надходженням Са2+, а другий є пролонгованим асинхронним вивільненням ГАМК після підвищення концентрації Na+, що забезпечується активацією іонних каналів, спряжених з глутаматними рецепторами. Холестерол є потужним ендогенним модулятором активності мембранних білків, зокрема транспортерів нейромедіаторів. В роботі показано, що зниження вмісту мембранного холестеролу пригнічує вивільнення глутамату шляхом екзоцитозу з нервових закінчень та послаблює акумуляцію глутамату в тромбоцитах. Однак за певних станів (інсульт, гіпоксія черепно-мозкова травма) зниження вмісту мембранного холестеролу в нервових закінченнях головного мозку може мати нейропротекторний ефект, і може лежати в основі позитивного впливу статинів (препаратів, що ефективно знижують рівень холестеролу, зокрема і в мозку) за цих умов. Порівняльний аналіз процесу активного транспорту глутамату в тромбоцитах та ізольованих нервових закінченнях головного мозку свідчить про схожість процесу високоафінного Na+-залежного накопичення глутамату в тромбоцитах та ізольованих нервових закінченнях головного мозку, проте у механізмах вивільнення глутамату встановлена суттєві відмінності. Встановлено, що екзоцитоз є єдиним шляхом вивільнення глутамату з тромбоцитів.
©
Центр практичної інформатики НАН України
, 2017