13–17 вересня 2021 року вперше на африканському континенті – в Абуджі (Федеративна Республіка Нігерія) – відбулася 33-я сесія найвищого керівного органу Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ) – Міжнародної координаційної ради (МКР-МАБ). Захід тривав у гібридному форматі: частина учасників була присутня на ньому особисто, 178 учасників зареєструвалися для онлайн-участі. До складу МКР-МАБ входять 34 країни-члени ЮНЕСКО, зокрема й Україна, втретє обрана до її складу Номінаційним комітетом 40-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2019 році. Від України до сесії долучився представник нашої країни у складі МКР-МАБ, заступник голови Національного комітету України з програми ЮНЕСКО МАБ Павло Черінько.
На сесії розглядалися, зокрема, такі важливі питання:
- діяльність наявних тематичних мереж, а також тих, створення яких планується;
- звіт про дії держав-членів ЮНЕСКО щодо виконання Лімського плану дій;
- розгляд періодичних звітів біосферних резерватів ЮНЕСКО, що надійшли після 31-ї сесії МКР-МАБ;
- розгляд пропозицій зі створення нових біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- затвердження лауреатів премії програми ЮНЕСКО-МАБ для молодих учених;
- затвердження лауреата премії програми ЮНЕСКО-МАБ ім. Мішеля Батіса;
- молодіжна діяльність МАБ, її участь в управлінні Програмою та Всесвітньою мережею біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- обговорення питання про відзначення 50-річчя Програми МАБ у 2021 році.
На початку сесії до її учасників із вітальним словом звернулися представник президента Федеративної Республіки Нігерія пана Мохамаду Бухарі – Секретар Уряду Федерації пан Босс Мустафа, президент МКР-МАБ пан Адеподжу Адешола, Генеральний директор ЮНЕСКО пані Одрі Азулє.
Генеральний директор ЮНЕСКО пані Одрі Азулє (фото тут і далі – з сайту www.channelstv.com) |
Секретар уряду Федеративної Республіки Нігерія пан Босс Мустафа |
Потому президент МКР-МАБ пан Адеподжу Адешола у своєму звіті ознайомив учасників сесії із заходами й ініціативами, виконаними за програмою ЮНЕСКО МАБ, та іншими аспектами діяльності Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО після попередньої, 32-ї сесії МКР-МАБ.
У межах реалізації міжсекторальної стратегії ЮНЕСКО зі збереження біорізноманіття на сесії презентували Міжнародну експертну мережу з навколишнього середовища ЮНЕСКО «Мережа ЮНЕСКО для Землі». Ця програма призначена для підтримки відновлення ключових екосистем на об’єктах, що визначатимуться ЮНЕСКО у 2021–2024 роках
Присутні на сесії МКР-МАБ ознайомилися зі звітом експертів Міжнародного дорадчого комітету з біосферних резерватів щодо періодичних звітів біосферних резерватів ЮНЕСКО, надісланих після 31-ї сесії МКР-МАБ. Серед 21 резервату, що підтвердили статус біосферних і право перебувати у Всесвітній мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО, зокрема, й резервати України – Чорноморський та Деснянський.
Відповідно до порядку денного сесії було розглянуто номінаційні форми та затверджено 20 нових біосферних резерватів ЮНЕСКО із 21 країни. До Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО вперше включено об’єкти з Лесото, Лівії та Саудівської Аравії. Водночас, низка держав звернулися до МКР-МАБ з проханням про вилучення з Мережі 7 об’єктів. Отже, станом на кінець вересня 2021 року Мережа нараховує 727 резерватів у 131 країні світу, 8 з яких знаходяться на території України, а сумарна площа суходолу Землі, охопленого біосферними резерватами ЮНЕСКО, досягла 5%!
Окремо варто відзначити затвердження першого п’ятистороннього біосферного резервату Мура-Драва-Дунай, до якого належить найбільша річкова система Центральної Європи площею 931 820 га із населенням близько 900 000 осіб. Він знаходиться на території 5 країн: Австрії, Хорватії, Угорщини, Сербії та Словенії.
Учасники сесії розглянули також 41 кандидатуру із 26 країн, які висувалися на здобуття премії програми МАБ для молодих учених у 2021 році, та затвердили 8 переможців із Аргентини, Еквадору, Ефіопії, Індонезії, Кенії, Кот-д’Івуару, Лівану й Угорщини. Престижну премію ЮНЕСКО-МАБ імені Мішеля Батіса у сфері збереження навколишнього середовища та управління біосферними резерватами у 2021 році отримала представниця Австралії пані Шерон Райт за роботу зі збереження біорізноманіття та забезпечення сталого розвитку у біосферному резерваті ЮНЕСКО Нусі (Австралія).
Оскільки у 2021 році виповнюється 50 років програмі ЮНЕСКО-МАБ і 75 років ЮНЕСКО, учасники сесії розглянули оновлений огляд пропозицій щодо заходів та ініціатив із відзначення цих подій, наголосивши на ключовій ролі Програми ЮНЕСКО-МАБ у досягненні сталого розвитку.
Наступна, 34-а сесія МКР-МАБ відбудеться у Парижі.
Докладніше з документами, прийнятими на 33-й сесії МКР-МАБ, можна ознайомитися
на сайті ЮНЕСКО.Учасники 34-ї сесії МКР-МАБ на церемонії закриття |
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України