Ukrainian
Summary:Монографія підготовлена колективом науковців відділу досліджень людського розвитку Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України за результатами виконання планової наукової теми „Людський розвиток регіонів України: аналіз та прогноз”. У монографії розглянуто еволюцію наукових поглядів на місце і роль людини в економіці, охарактеризовано складові людського розвитку та визначено чинники, що зумовлюють його територіальну диференціацію. Проаналізовано динаміку і сучасний рівень людського розвитку в Україні, розроблено методичні засади побудови системи національних індексів для вимірювання людського розвитку в адміністративно – територіальних одиницях різного рівня.Дано оцінку загальним тенденціям та рівномірності динаміки базових складових людського розвитку на загальнонаціональному та регіональному рівнях. Обґрунтовано напрями соціальних інвестицій, розроблено пропозиції щодо реформування соціальної сфери та політики доходів, спрямовані на забезпечення пріоритетності людського розвитку, гендерної та міжпоселенської рівності.
Reading audience:Монографія розрахована на фахівців у галузі економіки праці, соціальної економіки та політики, працівників державного управління, аспірантів та студентів суспільних і гуманітарних спеціальностей.
Russian
Summary:Монография подготовлена коллективом научных работников отдела исследований человеческого развития Института демографии и социальных исследований НАН Украины по результатам выполнения плановой научной темы „Человеческое развитие регионов Украины: анализ и прогноз”. В монографии рассмотрена эволюция научных взглядов на место и роль человека в экономике, охарактеризованы составляющие человеческого развития и определены факторы, которые предопределяют его территориальную дифференциацию. Проанализирована динамика и современный уровень человеческого развития в Украине, разработаны методические принципы построения системы национальных индексов для измерения человеческого развития в административно-территориальных единицах разного уровня.Дана оценка общим тенденциям и равномерности динамики базовых составляющих человеческого развития на общенациональном и региональном уровнях. Обоснованы направления социальных инвестиций, разработаны предложения относительно реформирования социальной сферы и политики доходов, направленные на обеспечение приоритетности человеческого развития, гендерного и межпоселенческого равенства.
Reading audience:Монография рассчитана на специалистов в отрасли экономики труда, социальной экономики и политики, работников государственного управления, аспирантов и студентов общественных и гуманитарных специальностей.