Ukrainian
Summary:У монографії вуглепородний масив Донбасу розглянуто з позицій різнорідності середовища вугільних пластів та гірських порід, що вміщують їх, як за властивостями, так і практичним застосуванням. Вугільні пласти вивчають як корисну копалину, а вмісні породи - як середовище, що забезпечує стійкість гірничих виробок. Вуглепородний масив це континуум - єдине багатофазне, гетерогенне середовище, яке складається з безлічі шарів, що розрізняються речовинним складом і чисельними параметрами властивостей. Разом з мінеральним складом, структурою і текстурою порід вугленосної товщі великий вплив на зміну властивостей і стан вуглепородного масиву, в якому здійснюються гірничі роботи, мають флюїди, що насичують пористі середовища, і напруження, що формується під дією природних та техногенних процесів. В основу досліджень покладено результати, отримані авторами протягом останніх тридцяти років та доповнені результатами інших учених.
Reading audience:Для наукових та інженерно-технічних працівників, що займаються дослідженнями впливу гірничо-геологічних умов і чинників на властивості і стан вуглепородного масиву.
Russian
Summary:В монографии углепородный массив Донбасса рассмотрен с позиций разнородности среды угольных пластов и вмещающих их горных пород, как по свойствам, так и практическому приложению. Угольные пласты изучают как полезное ископаемое, а вмещающие породы - как среду, которая обеспечивающую устойчивость горных выработок. Углепородный массив это континуум - единая многофазная, гетерогенная среда, состоящая из множества слоев, различающихся вещественным составом и численными параметрам свойств. Наряду с минеральным составом, структурой и текстурой пород угленосной толщи большое влияние на изменение свойств и состояния углепородного массива, в котором ведутся горные работы, оказывают флюиды, насыщающие пористые среды, и напряжения, формирущиеся под действием природных и техногенных процессов. В основу исследований положены результаты, полученные авторами в течение последних тридцати лет и дополненные результатами других ученых.
Reading audience:Для научных и инженерно-технических работников, занимающихся исследованиями влияния горно-геологических условий и факторов на свойства и состояние углепородного массива.