Ukrainian
Summary:Розглянуто теоретичні та методологічні основи оптичних інформаційних систем як порівняно нового напряму у розвитку наук про оптичні і оптоелектронні прилади і системи обробки інформації, що виник внаслідок розширення теорії зв’язку і теорії інформації на оптичну область випромінювання. Значну увагу звернено на теоретичну базу перетворення оптичних сигналів в оптичних інформаційних системах, зокрема на теорію лінійних оптичних систем, а також на теоретичні основи інтегральних перетворень і перетворення Фур’є. Проаналізовано передавальні характеристики когерентних і некогерентних оптичних систем, а також особливості дискретизації оптичних сигналів і перетворення їх у цифрові. Розглянуто оптичні та інформаційні системи просторової фільтрації та розпізнавання образів з використанням як оптичних, так і цифрових комплексних фільтрів, просторово-часові модулятори світла, акустооптичні системи обробки сигналів, спектральні інформаційні системи, а також оптико-цифрові системи дослідження переміщень і деформацій оптично шорстких поверхонь, зокрема електронні спекл-інтерферометри, ширографи і цифрові спекл-корелятори.
Reading audience:Підручник розраховано на студентів старших курсів та аспірантів, що спеціалізуються в галузі фотоніки, оптоелектроніки, приладобудування, діагностики матеріалів і елементів конструкцій.
Russian
Summary:Рассмотрены теоретические и методологические основы оптических информационных систем как сравнительно нового направления в развитии наук о оптические и оптоэлектронные приборы и системы обработки информации, возникший вследствие расширения теории связи и теории информации на оптическую область излучения. Большое внимание обращено на теоретическую базу преобразования оптических сигналов в оптических информационных системах, в частности на теорию линейных оптических систем, а также на теоретические основы интегральных преобразований и преобразования Фурье. Проанализированы передаточные характеристики когерентных и некогерентных оптических систем, а также особенности дискретизации оптических сигналов и преобразования их в цифровые. Рассмотрены оптические и информационные системы пространственной фильтрации и распознавания образов с использованием как оптических, так и цифровых комплексных фильтров, пространственно-временные модуляторы света, акустооптические системы обработки сигналов, спектральные информационные системы, а также оптико-цифровые системы исследования перемещений и деформаций оптически шероховатых поверхностей, в частности электронные спекл-интерферометры, ширографы и цифровой спекл-коррелятор.
Reading audience:Учебник рассчитан на студентов старших курсов и аспирантов, специализирующихся в области фотоники, оптоэлектроники, приборостроения, диагностики материалов и элементов конструкций.