Ukrainian
Summary:Основною метою навчального посібника є ознайомлення студентів природничих спеціальностей з фізичними механізмами і процесами, які становлять основу життєдіяльності водних мікроорганізмів, тварин та рослин; вивчення абіотичних та біотичних факторів впливу середовища на водні організми, здатність сприймати, реагувати та взаємодіяти організмів з навколишнім середовищем і адаптуватися до нього. Висвітлюються сучасні методи контролю та принципи дії приладів, що застосовуються для вимірювання та аналізу стану навколишнього середовища. Перша частина посібника побудована у вигляді довідника понять, знання яких необхідне для фахівців даного профілю. В другій частині, враховуючи вище приведені фактори впливу, викладено основи побудови математичних моделей динаміки зміни кількісного складу рибного стада водойми, що дозволяє зрозуміти основні причини таких змін та своєчасно приймати науково обґрунтовані міри для оптимального керування цим процесом.
Reading audience:Навчальний посібник призначений для студентів та магістрів спеціальностей “Водні біоресурси та аквакультура”, “Гідробіологія та іхтіологія”, “Технологія зберігання, консервування та переробки риби і морепродуктів”, а також ветеринарних та екологічних спеціальностей.
Russian
Summary:Основной целью учебного пособия есть ознакомление студентов естественных специальностей с физическими механизмами и процессами, которые составляют основу жизнедеятельности водных микроорганизмов, животных и растений; изучения абиотических и биотических факторов влияния среды на водные организмы, способность воспринимать, реагировать и взаимодействовать организмов с окружающей средой и адаптироваться к ней. Излагаются современные методы контроля и принципы работы приборов, которые применяются для измерения и анализа состояния окружающей среды. Первая часть пособия построена в виде справочника понятий, знания которых необходимы для специалистов данного профиля. Во второй части, учитывая више приведеные факторы влияния, изложены основы построения математических моделей динамики изменения количественного состава рыбного стада водоема, что позволяет понять основные причины таких изменений и своевременно принимать научно обоснованные меры для оптимального управления этим процессом.
Reading audience:Учебное пособие предназначено для студентов и магистров специальностей “Водные биоресурсы и аквакультура”, “Гидробиология и ихтиология”, “Технология сохранения, консервирования и переработки рыбы и морепродуктов”, а также ветеринарных и экологических специальностей.