Ukrainian
![](https://files.nas.gov.ua/logo/CountryFlags/Ukraine.png)
Summary:У монографії викладаються основи перспективного ймовірнісно-фізичного підходу до аналізу та оцінки надійності борових аерокосмічних систем управління (АКСУ). Монографія є результатом наукових досліджень, що проводяться в Національному дослідницькому університеті «Вища школа економіки» (Росія) у співдружності з Інститутом проблем математичних машин і систем НАН України. Розроблена теорія планування випробувань АКСУ на надійність при скорочених, безвідмовних, у тому числі форсованих випробуваннях, і дані методи обробки результатів випробувань та оцінки показників надійності. Пропонується ефективна методологія оцінки статистичних характеристик зразків АКСУ шляхом використання інформації прийнятих репрезентативних мініоб’єктів (мінізразків, мініреалізацій). Монографія включає в себе методики розрахунку запасних елементів і моделювання процесів деградації. Представлені методи оцінки показників надійності приводять до підвищення точності оцінок, до зменшення часу та обсягів випробувань і, загалом, до скорочення витрат на забезпечення надійності АКСУ. У монографії наведено велику кількість прикладів і задач, що підтверджують працездатність і ефективність пропонованих методів.
Reading audience:Монографія розрахована на широке коло фахівців, що працюють у галузі проектування, випробувань та експлуатації бортових систем управління, і може бути корисною фахівцям, які розробляють високонадійні бортові радіоелектронні засоби відповідального призначення.
Russian
![](https://files.nas.gov.ua/logo/CountryFlags/Russia.png)
Summary:В монографии излагаются основы перспективного вероятностно-физического подхода к анализу и оценке надежности бортовых аэрокосмических систем управления (АКСУ). Монография является результатом научных исследований, проводимых в Национальном исследовательском университете «Высшая школа экономики» (Россия) в содружестве с Институтом проблем математических машин и систем НАН Украины. Разработана теория планирования испытаний АКСУ на надежность при сокращенных, безотказных, в том числе форсированных испытаниях, и даны методы обработки результатов испытаний и оценки показателей надежности. Предлагается эффективная методология оценки статистических характеристик образцов АКСУ путем использования информации принятых репрезентативных миниобъектов (миниобразцов, миниреализаций). Монография включает в себя методики расчета запасных элементов и моделирования процессов деградации. Представленные методы оценки показателей надежности приводят к повышению точности оценок, к уменьшению времени и объемов испытаний и, в общем, к сокращению затрат на обеспечение надежности АКСУ. В монографии приведено большое количество примеров и задач, подтверждающих работоспособность и эффективность предлагаемых методов.
Reading audience:Монография рассчитана на широкий круг специалистов, работающих в области проектирования, испытаний и эксплуатации бортовых систем управления, и может быть полезна специалистам, разрабатывающим высоконадежные бортовые радиоэлектронные средства ответственного назначения.