Ukrainian
Summary:Монографію присвячено проблемам реформування науки в університетах України. Показано, що центральним аспектом реформування вітчизняної науки, особливо соціогуманітарної, є зміна підходу до досліджень та публікації її результатів, досягнення якості наукового змісту, обґрунтованості та доведеності результатів, їх єдності та конкуренції з усім світовим доробком.
Запропоновано схему оцінювання кількості дослідників у еквіваленті повного робочого часу та розраховано питомі показники університетів. Показано, що кількість публікацій у Скопус та їх цитувань на одного дослідника університетів країни значно менші за відповідні показники університетів Євросоюзу. На основі нашого дослідження пропонуються заходи, що надають можливість покращити ці показники.
Розглянуто концепції «фінансування досліджень, що засновується на результативності» і «відповідальних досліджень та інновацій», запропоновано підхід щодо їх використання у країні.Запропоновано підхід щодо реформування науки в університетах на основі орієнтації на наукові і науково-прикладні результати. На цих засадах напрацьовано модель локального дослідницького університету, що має «ядро» дослідницьких груп, які результативно працюють на світовому рівні за показниками науки, а також «периферію», орієнтовану на створення конкурентоздатних наукових розробок для потреб країни та конкретного регіону.
Reading audience:Для організаторів науки та вищої освіти, студентів, аспірантів, наукових і науково-педагогічних працівників
Russian
Summary:Монография посвящена проблемам реформирования науки в университетах Украины. Показано, что центральным аспектом реформирования отечественной науки, особенно социогуманитарной, является изменение подхода к исследованиям и публикации ее результатов, достижения качества научного содержания, обоснованности и доказанности результатов, их единства и конкуренции со всем мировым наследием.
Предложена схема оценки количества исследователей в эквиваленте полного рабочего времени и рассчитаны удельные показатели университетов. Показано, что количество публикаций в Скопус и их цитирований на одного исследователя университетов страны значительно меньше соответствующих показателей университетов Евросоюза. На основе нашего исследования предлагаются меры, которые дают возможность улучшить эти показатели.
Рассмотрены концепции «финансирования исследований, основывающееся на результативности» и «ответственных исследований и инноваций», предложен подход по их использованию в стране.Предложен подход по реформированию науки в университетах на основе ориентации на научные и научно-прикладные результаты. На этой основе разработана модель локального исследовательского университета, имеющего «ядро» исследовательских групп, которые результативно работают на мировом уровне по показателям науки, а также «периферию», ориентированную на создание конкурентоспособных научных разработок для нужд страны и конкретного региона.
Reading audience:Для организаторов науки и высшего образования, студентов, аспирантов, научных и научно-педагогических работников.