Ukrainian
Summary:З позицій класичних підходів в областях механіки в’язкої рідини і обробки металів тиском розроблено теорію прокатки, що враховує гідродинамічні ефекти мастила, мікрорельєф поверхонь валків і деформованого металу. Показано закономірності надходження мастила в осередок деформації з урахуванням впливу шорсткості валків і металу, що прокочується. Запропоновано математичні моделі процесу прокатки при рідинному і напіврідинному режимах тертя. Розглянуто вплив мастила і параметрів процесу прокатки на величину коефіцієнта тертя в осередку деформації. Розкрито закономірності формування мікрорельєфу поверхні деформованого металу. Показані способи забезпечення заданого мікрорельєфу металопродукції в промислових умовах. Розкрито можливості та надано рекомендації щодо вибору раціональної технології процесів гарячої і холодної прокатки з мастилом тонких смуг, жерсті, труб з чорних і кольорових металів, поліпшення якості мікрорельєфу металопродукції.
Reading audience:Призначено для інженерно-технічних та наукових працівників металургійної та машинобудівної промисловості, що спеціалізуються в областях теорії і технології прокатного виробництва і застосування технологічного мастила. Може бути корисна, викладачам вищих учбових закладів, студентам і аспірантам, що вивчають теорію і технологію обробки металів тиском, а також теорію контактного тертя.
Russian
Summary:С позиций классических подходов в областях механики вязкой жидкости и обработки металлов давлением разработана теория прокатки, учитывающая гидродинамические эффекты смазки, микрорельеф поверхностей валков и деформируемого металла. Показаны закономерности поступления смазки в очаг деформации с учетом влияния шероховатости валков и прокатываемого металла. Предложены математические модели процесса прокатки при жидкостном и полужидкостном режимах трения. Рассмотрено влияние смазки и параметров процесса прокатки на величину коэффициента трения в очаге деформации. Раскрыты закономерности формирования микрорельефа поверхности деформируемого металла.Показаны способы обеспечения заданного микрорельефа металлопродукции в промышленных условиях. Раскрыты возможности и даны рекомендации по выбору рациональной технологии процессов горячей и холодной прокатки со смазкой тонких полос, жести, труб из чёрных и цветных металлов, улучшению качества микрорельефа металлопродукции.
Reading audience:Предназначена для инженерно-технических работников металлургической и машиностроительной промышленности, специализирующихся в областях теории и технологиии прокатного производства и применения технологической смазки. Может быть полезна преподавателям высших учебных заведений, студентам и аспирантам, изучающим теорию и технологию обработки металлов давлением, а также теорию контактного трения.