Ukrainian
Summary:У монографії широко розглянуто питання динаміки розрідженого газу та молекулярної газової динаміки, що виникають при створенні, відпрацюванні та експлуатації космічних апаратів (КА), які рухаються у верхніх шарах атмосфери Землі і планет. Вперше з усією повнотою і строгістю сформульовано фізичні і математичні моделі процесів масоперенесення, які впливають на формування власної атмосфери навколо КА. Запропоновані різні схеми числового моделювання взаємодії потоку розрідженого газу з КА складної форми. Існуюча фізична аналогія між процесами молекулярного і радіаційного перенесення у вакуумі дала змогу адаптувати розроблене математичне і програмне забезпечення для розв'язання актуальних задач радіаційного теплообміну, супутникової фотометрії та геодинаміки. Подано результати числових, експериментальних та натурних досліджень і рекомендації щодо їх використання у науковій та інженерній практиці.
Reading audience:Для наукових співробітників і спеціалістів, які працюють у різних галузях ракетно-космічної техніки, а також аспірантів і студентів старших курсів, які спеціалізуються з газової динаміки, тепломасообміну та супутниковій фотометрії.
Russian
Summary:В монографии широко рассмотрены вопросы динамики разреженного газа и молекулярной газовой динамики, возникающие при создании, отработке и эксплуатации космических аппаратов (КА), движущихся в верхних слоях атмосферы Земли и планет. Впервые так полно и точно сформулированы физические и математические модели процессов массопереноса, влияющих на формирование собственной атмосферы в окрестности КА. Основной акцент сделан на построение эффективных численных алгоритмов и их программную реализацию. Предложены различные схемы численного моделирования взаимодействия потока разреженного газа с КА сложной формы. Существующая физическая аналогия между процессами молекулярного и радиационного переноса в вакууме позволила адаптировать разработанное математическое и программное обеспечение для решения актуальных задач радиационного теплообмена, спутниковой фотометрии и геодинамики. Представлены результаты численных, экспериментальных и натурных исследований и даны рекомендации относительно их использования в научной и инженерной практике.
Reading audience:Для научных сотрудников и специалистов, работающих в различных областях ракетно-космической техники, а также аспирантов и студентов старших курсов, специализирующихся по газовой динамике, тепломассообмену и спутниковой фотометрии.