Ukrainian
Summary:Монографія присвячена одному з перспективних напрямківу сучасній теоріїкерування – теорії адаптивних систем.Досліджено асимптотичні властивості базових рекурентних алгоритмів адаптації та навчання для ідентифікації математичних моделей дискретних динамічних об'єктівза умов нестохастичної невизначеності, орієнтованих на реалізацію стандартних процедур точкового і множинного оцінювання параметрів цих об'єктів. Основну увагу приділено адаптивним системамкерування, схильнимдонерегулярних, обмежених за рівнем зовнішніх збурень. Запропоновано загальні методи синтезу субоптимальних і робастних адаптивних регуляторів для керування об'єктами з параметричними і непараметричними невизначеностями, коли не тільки межі можливих значень параметрів об'єктів, а й рівеньзбурень апріорі невідомі конструктору системи. Розвинутий підхід поширено нарозв’язок широкого кола задач синтезу адаптивних систем керування з немодельованою динамікою, побудованих на основі настроюваних редукованих моделей об'єктів. Теоретичні положення ілюстровано прикладами і результатами моделювання.
Reading audience:Для наукових та інженерно-технічних працівників у галузі автоматичного керування, а також для аспірантів і студентів старших курсів вузів, що спеціалізуються в даній галузі.
Russian
Summary:Монография посвящена одному из перспективных направлений в современной теории управления – теории адаптивных систем.Исследованы асимптотические свойства базовых рекуррентных алгоритмов адаптации и обучения для идентификации математических моделей дискретных динамических объектов в условиях нестохастической неопределенности, ориентированных на реализацию стандартных процедур точечного и множественного оценивания параметров этих объектов. Основное внимание уделено адаптивным системам управления, подверженным нерегулярным ограниченным по уровню внешним возмущениям. Предложены общие методы синтеза субоптимальных и робастных адаптивных регуляторов для управления объектами с параметрическими и непараметрическими неопределенностями, когда не только границы возможных значений параметров объекта, но и уровень возмущения априори неизвестны конструктору системы. Развитый подход распространен на решение широкого круга задач синтеза адаптивных систем управления с немоделируемой динамикой, построенных на основе настраиваемых редуцированных моделей объектов. Теоретические положения иллюстрированы примерами и результатами моделирования.
Reading audience:Для научных и инженерно-технических работников в области автоматического управления, а также для аспирантов и студентов старших курсов вузов, специализирующихся в данной области.