Ukrainian
Summary:У монографії розкрито природу магнітного циркулярного дихроїзму рентгенівських променів на прикладах деяких показових систем на основі перехідних металів, зокрема, гойселових сплавів Co2FeSi i Co2FeGa, Co2MnGe, Co2NbSn, дихалькогенідів FeS2 i CoS2, сплавів IrMnAl i Mn3ZnC з не колінеарною магнітною структурою, а також CeFe2. У рамках методу кластерного розвинення для функцій Гріна і термодинамічного потенціалу невпорядкованої кристалічної системи з сильними між електронними кореляціями описано істотні ознаки магнітних і транспортних властивостей сплавів заміщення перехідних металів (типу ОЦК-Fe–Co), пов’язані з положенням рівня Фермі відносно квазіщілини, яка виникає в енергетичному спектрі електронів унаслідок сильної електрон-електронної взаємодії. Висвітлено вплив електронфонної взаємодії, ангармонізму й анізотропії на коливний спектр і повзучість сплавів заміщення на основі перехідних матеріалів (типа ГЩУ-титану).
Reading audience:Для фахівців з теоретичної та обчислювальної фізики твердого тіла, мікроелектроніки та матеріалознавства, а також для викладачів та аспірантів фізичних і фізико-технічних факультетів вишів.
Russian
Summary:В монографии раскрыта природа магнитного циркулярного дихроизма рентгеновских лучей на примерах некоторых показательных систем на основе переходных металлов, в частности, гойселовых сплавов Co2FeSi и Co2FeGa, Co2MnGe, Co2NbSn, дихалькогенидов FeS2 и CoS2, сплавов IrMnAl и Mn3ZnC с не коллинеарно й магнитной структурой, а также CeFe2. В рамках метода кластерного разложения для функций Грина и термодинамического потенциала неупорядоченной кристаллической системы с сильными межэлектронными корреляциями описаны существенные признаки магнитных и транспортных свойств сплавов замещения переходных металлов (типа ОЦК-Fe-Co), связанные с положением уровня Ферми относительно квазитрещины, которая возникает в энергетическом спектре электронов вследствие сильного электрон-электронного взаимодействия. Освещено влияние электронфонного взаимодействия, ангармонизам и анизотропии на колеблющийся спектр, и ползучесть сплавов замещения на основе переходных материалов (типа ГЩУ-титана).
Reading audience:Для специалистов по теоретической и вычислительной физики твердого тела, микроэлектроники и материаловедения, а также для преподавателей и аспирантов физических и физико-технических факультетов вузов.