Ukrainian
Summary:Роботу присвячено еволюційно-морфологічним перебудовам аппарату наземної локомоції птахів від його походження до формування сучасної моделі. Як необхідна передумова його походження розглядається перехід предків птахів до повного біпедалізму, а як ключова еволюційна подія – становлення анізактильної стопи з подальшою редукцією важкого хвоста. Вивільнення грудних кінцівок від опорної функції сприяло розділенню єдиного предкового (рептилійного) локомоторного модуля на дві досить автономні системи – наземної локомоції та польоту. Проаналізовано характер взаємозв’язку між вказаними системами (кореляція й алометрія), а також випадки втрати або нерозвитку однієї з них (на прикладі нелітаючих птахів). Морфобіологічний метод дослідження, досвід використання якого накопичено при вивченні неонтологічного матеріалу, застосовано також для аналізу палеонтологічного матеріалу. В ряду адаптивних реакцій скелету на перехід до біпедальності та польоту вивчено особливості біомеханічних характеристик кісток тазової кінцівки птахів (у порівнянні з такими у ссавців).
Reading audience:Монографія може представляти інтерес для спеціалістів в області орнітоморфології, зоології, палеозоології, еволюційної морфології.
Russian
Summary:Работа посвящена эволюционно-морфологическим перестройкам аппарата наземной локомоции птиц от его происхождения до формирования современной модели. В качестве необходимой предпосылки его происхождения рассматривается переход предков птиц к полному бипедализму, а в качестве ключевого эволюционного события – становление анизодактильной стопы с последующей редукцией тяжёлого хвоста. Освобождение грудных конечностей от функции опоры способствовало разделению единого предкового (рептилийного) локомоторного модуля на две достаточно автономные системы – наземной локомоции и полёта. Проанализирован характер взаимосвязи между указанными системами (корреляция и аллометрия), а также случаи потери или неразвития одной из них (на примере нелетающих птиц). Морфобиологический метод исследования, опыт применения которого накапливался при изучении неонтологического материала, использован также в приложении к палеонтологическому материалу. В ряду адаптивных реакций скелета на переход к бипедальности и полёту изучены особенности биомеханических характеристик костей тазовой конечности птиц.
Reading audience:Монография может представлять интерес для специалистов в области орнитоморфологии, зоологии, палеозоологии, эволюционной морфологии.