Ukrainian
Summary:Другий том «Історії українського кіно» вибудувано на матеріалі часового періоду з 1930 по 1945 рік. Лише півтора десятиліття, які, однак, насичені значною кількістю історичних подій, що по-різному впливали на розвиток кінематографа. Особливістю роботи є передусім відмова від старих ідеологічних штампів і прагнення уникати нових. Автори розділів спираються насамперед на архівні документи, докладне вивчення і, отже, нове потрактування фільмових текстів. Уводяться в обіг десятки нових імен і фільмових явищ, які з різних причин замовчувалися, виводилися за межі власне історії мистецтва, історії суспільства.
Ще однією особливістю видання є його комплексність. Тут ідеться не тільки про мистецькі аспекти історичного функціонування кінострічок, а й докладно вивчено та представлено сфери державної культурної політики, які — особливо впродовж 1930—1945 років — багато що визначали в самому кіно, у долі митців. Так само детально висвітлено особливості сфери кіноосвіти, намагання виформувати в Україні власну національну школу. Серед нового й акцентуванні на особливостях операторської та акторської шкіл в Україні. Охоплено максимальну кількість явищ, що визначали життя і творчість українських кінематографістів за кордоном, зокрема в тоді «закордонній» Галичині. Уперше перед читачем постає багато явищ документального, просвітницького та анімаційного кіно. Історія вітчизняного кіно проглядається як системна цілісність, яка творилася в різних регіонах світу і за різних чинників впливу.
Russian
Summary:Второй том «Истории украинского кино» построен на материале временного периода с 1930 по 1945 год. Всего полтора десятилетия, которые, однако, насыщены большим количеством исторических событий, по-разному влияли на развитие кинематографа. Особенностью работы является, прежде всего, отказ от старых идеологических штампов и стремление избегать новых. Авторы разделов опираются прежде всего на архивные документы, подробное изучение и, следовательно, новую трактовку текстов кинолент. Вводятся в научный обиход десятки новых имен и фильмовых явлений, которые, по разным причинам, умалчивались, выводились за пределы собственно истории искусства, истории общества.
Еще одной особенностью издания является его комплексность. Здесь речь идет не только о художественных аспектах исторического функционирования кинолент, но и подробно изучены и представлены сферы государственной культурной политики, которые — особенно в течение 1930—1945 годов — много чего определяли в самом кино, в судьбе художников. Так же подробно освещены особенности сферы кинообразования, попытки отреформировать в Украине собственную национальную школу. Среди нового и акцентирование на особенностях операторской и актерской школ в Украине. Охвачено максимальное количество явлений, которые определяли жизнь и творчество украинских кинематографистов за рубежом, в то время «зарубежной» Галиции. Впервые перед читателем возникает много явлений документального, просветительского и анимационного кино. История отечественного кино представляется как системная целостность, которая создавалась в разных регионах мира и при разных факторах влияния.