|
На обсяги виробництва впливає не лише кількість робітників, а й їхня ефективність. Якщо компанії автоматизують виробництво, зменшать витрати і здешевлять товари, то потенціал для зростання залишиться. Проблема в тому, що інновації не встигають за демографічними трендами. До заміни далекобійників, будівельників, лікарів або викладачів, одних з найдефіцитніших професій у світі, роботи і штучний інтелект іще не наблизилися. Країни можуть зменшувати темпи розвитку власних економік, але поки не спроможні замінити працівників роботами. Отже, потрібно десь шукати людей. У розвинених країнах не вигадали жодної соціальної програми, яка стимулювала би людей народжувати більш ніж двох дітей, тому уряди використовують найпростіший метод компенсації втрати населення – запрошують мігрантів. Пом’якшити демографічні проблеми зможуть країни, які знайдуть держави-донори для залучення мігрантів і виховають у власних громадянах терпимість до інших культур. Україна теж може мати таких донорів. За словами завідувачки відділу досліджень демографічних процесів і демографічної політики Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України докторки економічних наук Ірини Курило, в Україну раніше їхали мігранти із Середньої Азії, Афганістану й Ірану: «У нас раніше не стояло питання про залучення мігрантів, але після війни воно стане актуальним. Чисельність мігрантів залежатиме від того, наскільки швидко Україна зможе відновити інфраструктуру та залучити інвестиції».
Головним центром тяжіння для мігрантів із країн колишнього СРСР досі є Москва. Однак це може змінитися, якщо російська економіка залишиться у стагнації, а Україна зможе стати сильним регіональним центром і буде готова приймати носіїв інших мов і культур.
Наразі українці лишаються головним постачальником працездатного населення для ЄС. Тільки 2021 року Європейський Союз видав їм 875 тисяч посвідок на проживання. Це вшестеро більше, ніж громадянам Марокко – другому номерові у переліку країн, з яких люди мігрують до ЄС. Після 2022 року в ЄС мігрантів з України побільшало в рази.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією порталу «Економічна правда»