10 травня 2023 року на сайті німецького видання «Der Spiegel» було оприлюднено інтерв’ю з директором Інституту соціології НАН України членом-кореспондентом НАН України Євгеном Головахою. Член-коресподент НАН України Євген Головаха (фото: Ельдар Сарахман / «Українська правда», pravda.com.ua) |
Порівнюючи недавнє минуле із сьогоденням, учений зауважив, що до 2014 року «День Перемоги» в Україні відзначали з широким розмахом. Це свідчило про зв’язок із радянським минулим, із Росією. Але після анексії Криму та де-факто окупації Донбасу в 2014 році це принципово змінилося. Більшість українців сприймає негативно все, що стосується Росії, Радянського Союзу чи навіть російської мови.
Відповідаючи на наступні запитання, Євген Головаха підкреслив: «На відміну від Росії, де режим штучно і тотально пропагує 9 травня, в Україні дату капітуляції Німеччини у 1945 році вважають не святкуванням перемоги, а днем пам’яті. Ми не формуємо цю сакралізацію війни».
Те, що лише 13% українців вважають 9 травня важливим святом і лише 2–3% проти євроінтеграції України, науковець назвав показником трансформації системи цінностей: «Українці вже не фаталісти, не нігілісти, як це було донедавна, вони визнали, що можуть впливати на державу, вірять у себе і у перемогу над Росією, яка вчетверо більша за Україну. Україна ніколи не повернеться до пострадянського курсу. Ми вже не «homo post-sovieticus», а «homo europaeus». Я сприймаю це як прорив».
На завершальне запитання німецького видання науковець відповів: «Що для нас перемога? Напевно, повернення своїх територій. Але це має бути день пам’яті й поваги до всіх, хто воював за Україну, до всіх жертв. Це ніколи не має стати державним святом із військовими парадами. Поклоніння перемозі – це дорога до наступної війни».
За інформацією Інституту соціології НАН України