10 травня 2023 року заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України (Львів) докторка філологічних наук Алла Швець прочитала відкриту лекцію «Се є багато бути жінкою – а ще важче бути мужчиною, вояком»: Перша світова війна крізь призму жіночого письма». Захід відбувся у Центрі Союзу українок Америки з жіночих студій на гуманітарному факультеті Українського католицького університету і присвячувався прийдешньому Дню науки, який, нагадаємо, відзначають в Україні щороку у третю суботу травня.
У лекції йшлося про травматичний досвід воєнного катастрофізму, особисте його переживання й осмислення в антимілітарній прозі Наталії Кобринської, Ольги Кобилянської, Катрі Гриневичевої, Ольги Дучимінської та Марійки Підгірянки.
«Історія багатолітньої боротьби України з російсько-імперським злом зрезонувала в широкому антивоєнному дискурсі українського письменства, який охоплює різні проблеми антропологічного виміру війни – життя в окупації і виживання в полоні, звірства й безчинства загарбників, героїчне подвижництво, трагедія людини на фронті. На тлі широко представленого в українській літературі чоловічого голосу про Першу світову війну жіночий антивоєнний дискурс постає не менш промовисто», – зазначила науковиця.
Наживо й дистанційно лекцію відвідали науковці Інституту Івана Франка НАН України, інші слухачі, які долучилися до обговорення й висловили свої міркування з цієї болючої, однак важливої та актуальної теми.
За інформацією Інституту Івана Франка НАН України