Фахівцями Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України із застосуванням методів дистанційного зондування з використанням даних супутників NOAA, Terra та Aqua (США) був виконаний аналіз перебігу затоплення територій Херсонської області внаслідок терористичного акту збройних сил рф.
Результати представлені у вигляді картографічного матеріалу, на якому відображено динаміку зміни затоплених площ та глибин води за період 6-9 червня 2023 р.
Також у співпраці з фахівцями Інституту проблем математичних систем і машин НАН України були розраховані площі затоплення у межах низки населених пунктів Херсонської області. Результати розрахунків представлені у вигляді графічного матеріалу. Розрахунки зроблені методом математичного моделювання з використанням інформації стосовно динаміки рівнів води Каховського водосховища, масштабу прориву дамби Каховської ГЕС, інструментів ГІС. Розрахункові дані свідчать, що станом на 5-ту добу після руйнації вірогідно затопленими будуть 100% площ населених пунктів Білогрудове, Кардашинка, Корсунка. Затопленими більш ніж на 90% будуть населені пункти Кохани, Саги, Велика Кардашинка, Кринки. Більш ніж на 70-80 % затопленими будуть населені пункти Мала Кардашинка, Благовіщенське, Забарине, Гола Пристань (див. графічний матеріал 1).
З використанням даних зазначених вище супутників та інструментів ГІС були також визначені площі затоплень населених пунктів станом на 9 червня (див. графічний матеріал 2). Можна відмітити високий ступінь співставності змодельованих та отриманих за супутниковими даними величин площ затоплень.
З метою відслідковування динаміки зміни рівнів води були використані дані гідрологічних постів «Нікополь» та «Херсон» (див. графічний матеріал 3 та 4), надані Українським гідрометеорологічним центром. Аналіз зазначених даних свідчить, що станом на 9 червня 2023 р. рівні води у районі гідрологічного посту Херсон практично стабілізувались та навіть почали знижуватись. У той же час за даними гідрологічного посту Нікополь рівні води у Каховському водосховищі продовжували знижуватись. Станом на 9 червня вони знизились нижче відмітки «0 графіка», що свідчить про виснаження запасів води у водосховищі.
Наразі роботи з відслідковування поточної ситуації та подальшого моделювання продовжуються.
Графічний матеріал 1 |
Графічний матеріал 2 |
Графічний матеріал 3 |
Графічний матеріал 4 |
За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України