У Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») відновили та ввели в експлуатацію лінійний резонансний прискорювач ЛУЕ-40, який є єдиним в Україні джерелом електронів з енергією до 100 МеВ.
Основне призначення прискорювача – виконання експериментальних досліджень у галузях ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства та нових радіаційних технологій. Зокрема, на прискорювачі досліджували виходи й перерізи багаточастинкових фотоядерних реакцій і перспективні методи напрацювання ізотопів медичного призначення. У 2020–2021 роках – вплив нейтронного та гамма-випромінювання на характеристики оптичних елементів нового детектора PLUME експерименту LHCb на Великому адронному колайдері в Європейській організації з ядерних досліджень (CERN).
![](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2023/07/_w/230706113704468-8202_JPG.jpg) |
Унаслідок військових дій торік практично всі системи прискорювача ЛУЕ-40 було пошкоджено, а деякі – повністю виведено з ладу. Працівники Науково-дослідного комплексу «Прискорювач» ННЦ «ХФТІ» протягом 10 місяців самотужки ремонтували і налагоджували цю установку. Зараз вона повністю відновлена, а параметри пучка відповідають паспортним значенням. Завдяки цьому ННЦ «ХФТІ» й Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України (Харків) почали спільно досліджувати радіаційну стійкість нових сцинтиляційних матеріалів.
За інформацією ННЦ «ХФТІ»